| predator2 a întrebat:

Vreau sa scot certificatul de deces al mamei mele, si nu pot dovedi la primarie ca sunt fata ei.numele meu este popescu irina numele de fata este ionescu irina numele mamei de fata dupa divortul cu tata este Anton Elena au divortat acum vreo 40 de ani,de cand eram mica nu am mai vazut-o, am aflat cu ajutorul unor relati acum o luna, ca a murit acum 2 ani si mi-a ramas casa ei, cei de la primaria mi-au spus cami trebuie certificatul de divort al parintilor pentru a dovedi ca sunt fica ei problema este ca tatal meu nu vrea sa vina pana la Bucuresti ca sami poata ridica actul de divort. exista vreo alta modalitate de a dovedi ca sunt fata ei vara actul de divort al parintilor? va multumesc din suflet pentru ajutor si timpul acordat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci o cerere la judecatoria respectiva, expui motivul si ca dovada anexezi o copie a certificatului de nastere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai doua posibilitati:
1.Sa soliciti o copie a actului de casatorie al parintilor tai, de la starea civila unde a avut loc casatoria.
2.Sa soliciti o copie a hotararii judecatoresti de divort, de la judecatoria care a pronuntat acea hotarare.

| predator2 explică (pentru Ioandelasal):

Si de la judecator o pot scoate fara parinte si ce acte mi-ar trebui?

| Ioandelasal a răspuns (pentru predator2):

Faci o cerere la judecatoria respectiva, expui motivul si ca dovada anexezi o copie a certificatului de nastere.

| predator2 explică:

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat din tot sufletul

| Alynact a răspuns:

Poti sa obtii o cpoie a hotararii judecatoresti, de la tribunalul unde a avut loc divortul parintilor tai.
Fara o dovada clara nu ai ce sa faci