| alecxs a întrebat:

Vreau să ştiu totul despre legea autoapărării. Îmi poate spune cineva exact unde o pot găsi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista legea autoapararii. Exista doar prevederi, in Codul penal, privind legitima aparare, care constituie o cauza ce inlatura caracterul penal al faptei, respectiv art.44, citez:
"ART.44.Nu constituie infracţiune fapta prevãzutã de legea penalã, sãvârşitã în stare de legitimã apãrare.
Este în stare de legitimã apãrare acela care sãvârşeşte fapta pentru a înlãtura un atac material, direct, imediat şi injust, îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes obştesc, şi care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul obştesc.
Se prezumã cã este în legitimã apãrare, şi acela care sãvârşeşte fapta pentru a respinge pãtrunderea fãrã drept a unei persoane prin violenţã, viclenie, efracţie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinţã, încãpere, dependinţã sau loc împrejmuit ori delimitat prin semne de marcare. (Alin. 2^1)
Este de asemenea în legitimã apãrare şi acela care din cauza tulburãrii sau temerii a depãşit limitele unei apãrãri proporţionale cu gravitatea pericolului şi cu împrejurãrile în care s-a produs atacul." Numai bine!