| Martsje a întrebat:

Am citit demult o carte și încerc să îmi aduc aminte titlul însă nu reușesc...
Țin minte că începe cu o povestire din trecut, cum că o femeie din Salem a fost acuzată de vrăjitorie, dar de fapt nu era vrăjitoare( asta cred că puteai afla pe parcursul cărții), iar reacțiile ei halucinogene se datorau pâinii de secară pe care o prepara și cu care se hranea.
Pe parcursul cărții tot descoperi niste teste făcute pe oameni în acea localitate, li se testau reacțiile cumva, iar ei seara parca se transformau și distrugeau totul pin jur, asemeni unor vârcolaci... tot prin intermediul unor substanțe administrate care ajutau să ai o gândire foarte agera, dar aveau reacțiile adverse, mai sus menționate.
Cam atât țin minte.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca scrii pe google, book about woman eating rye bread accused of being a witch', gasesti niste rezultate.

https://en.wikipedia.org/wiki/Acceptable_Risk_(novel)

https://www.amazon.com/ACCUSED-Tale-Salem-Witch-Trials/dp/0615814727

Fun fact: eu citisem despre Ciuma dansului din 1518, care a omorat sute de oameni, ca ar fi fost cauzata, pe langa altele, tot de ceva componenta din secara (un tip de fungi care se dezvolta pe cereale, mai precis) : https://www.history.com/news/what-was-the-dancing-plague-of-1518

| Martsje explică (pentru dullcat):

Da! Este cartea din primul link! ( Risc asumat) Mulțumesc frumos pentru ajutor!

| dullcat a răspuns (pentru Martsje):

Cu placere.Multumesc si eu pentru funda.