| xCristianx a întrebat:

Azi am dat teza sad... Cuvantul verdeata e format prin derivare?

Răspuns Câştigător
| Daniellllll1 a răspuns:

Schimbarea valorii gramaticale, dar e la fel de bine si derivare cu sufixul "eata"

6 răspunsuri:
| Expressions a răspuns:

Verdeata e format din verde + matreata = verdeata

| YesorNo a răspuns:

Da, este format prin derivare de la cuvantul de baza verde + sufixul ata. Cum ai scris? In ce clasa esti? Eu inca n-am dat-o sad.

| RosuCosmin a răspuns:

Verdeata prin derivare cu sufix de la verde.

| Iobagul a răspuns:

Tu... cred ca glumesti, asa-i?

| AryDragutzaGazutza a răspuns:

Da, este. Verde-Verdeață, verzisor, verzuliu. Cuvântul de baza e #ver. Sper ca am fost de ajutor

| Irisucaa a răspuns:

Da.este format din cuvantul de baza,, verde'' + sufixul,, eata''