| Mihaela29miha a întrebat:

Buna am de facut o revista la romana si nu mai am nici o idee. Revista e despre literatura. Va rog dati-mi idei ce as mai putea pune in ea.

2 răspunsuri:
| droid96 a răspuns:

Recenzii carti (nu doar cele care se studiaza la clasa
creatiile colegilor- daca reusesti sa-i convingi sa scrie si ei-
Poti pune in fiecare numar o Biografie a unu sau doi autori( neaparat, pune si universali), precum si o poza a acestora, si daca ai elevi talentati, o caricatura.
teste de literatura- la noi profu ne da un test sa vada daca am citit cartea sau nu; eu zic ca poti pune si tu astfel de teste, pentru cartile care se studiaza la scoala.
Poti pune si anunturi, curiozitati - desii revista e de literatura, banuiesc ca poti lasa vreo 2 pagini si pentru asta.
Sfaturi despre un mod de viata mai sanatos, despre cum se fac corect anumite exercitii fizice- cum ar fi abdomene, sfaturi despre cum poti invata mai repede si mai usor. Teste de psihologie, ca sa vada ce temperament au, ce reprezinta alegerea lor la o intrebare, etc.
Poti vorbi despre profesorii care predau la scoala, despre rezultatele elevilor la anumite olimpiade, etc.
La anunturi, poti sa le ceri lor ce vor sa vada in urmatorul numar al revistei.
Ce filme, muzica se asculta acum (care sunt topurile lunii/ saptamanii)
Repet, daca e revista de literatura, nu inseamna ca toate paginile trebuie sa apartina literaturii.
Sper ca te-am ajutat. As vrea ca si liceul meu sa aiba o astfel de revista.

| Mihaela29miha explică (pentru droid96):

Nu e revista scolii.Am un profesor de romana care ne da sa facem cate o revista pe sem. Multumesc mult de sfaturi.