| Dee68 a întrebat:

Buna am un talent ascuns, imi place sa scriu, imi exprim sentimentele, scriu orice. si vreau sa incep sa scriu o carte si am cateva intrebari.

In format electronic?
Dupa ce o termin. cum o public? Trebuia sa iau legatura cu vreo editura? sau ceva? Costa bani?
Nu ma pricep., dar stiu ca daca o scriu cartea se va vinde, stiu ce se citeste si ce atrage. le am cu astea. puppy dog eyes

Cine imi raspunde la toate. ii dau funda, multumesc de ajutor.

Răspuns Câştigător
| BoggyP a răspuns:

Funda?big grin

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Hooooopa romeo. ia-le pe rand.
1. scrii cartea, in format electronic.
2. te interezi la edituri daca vrea vreuna sa ti-o publice, le dai sa o citeasca, sa se documenteze de continutul acesteia.
3. odata ce gasesti o editura sa vrea sa o publice (aici este problema, cartea trebuie sa fie buna, sa vrea publicul sa o citeasca, sa aiba appeal la lume) negociezi cu ei cum impartiti banii de pe urma vanzarilor (ei or sa isi ia un comision). si ar fi bine dupa ce este scoasa pe piata (sau inainte, nu sunt sigur) sa o declari la proprietate intelectuala, astfel orice venit de pe urma ei sa ti se cuvina tie/editurii de care apartine, potrivit legii 8/1996 happy

| BoggyP a răspuns:

Vrei sa faci o carte? desigur ca o faci in format electronic.dar foloseste diacritice..virgule..tot tot.iar dupa poti doar sa o imprimi...intai o dai unui profesor sau unor prieteni sa o citeasca. daca le place e bine...ca sa publici o carte ai nevoie de sponsorizare..deci bani! nu stiu cat.dar o sa fie. daca stii ca o sa ai success o sa-ti recoperi de 1000 de ori banii aia.Cauta si tu pe net unde poti publica o carte si a-i sa gasesti. daca nu da-o unui profesor sa o pblice pentru tine..sigur exista unul care se ocupa cu asa ceva

| Dee68 explică (pentru BoggyP):

Multumesc, stii vreo pagina unde s-o pot publica prima data online?

| BoggyP a răspuns (pentru Dee68):

Http://www.ziare.com/......zi-1177342 cred ca ar fi bine sa citesti putin aici

| Dee68 explică (pentru BoggyP):

Multumesc!

| BoggyP a răspuns (pentru Dee68):

Funda?big grin

| deeapp a răspuns:

E mai bine sa o scrii in format electronic pentru ca e mult mai usor sa stergi daca ai gresit sau sa adaugi ceva, pentru a o publica trebuie sa iei legatura cu o editura si trebuie sa platesti, nu stiu cat.dar mai intai trebuie si corectata. Succes

| MissLilith24 a răspuns:

Hei, eu cred ca cel mai bun site pentru a publica o carte si a vedea daca ai talent e asta http://www.wattpad.com/home
Trebuie doar sa-ti faci cont, dar te poti loga cu fb-ul. Vei avea multi cititori pentru ca acolo toti vor sa descopere talente noi, vei fi votata de cei care apreciaza ce faci :D
Sper sa iti placa