| Marison a întrebat:

As dori niste citate mai lungi despre invidie si oameni invidiosi... ca un fel de explicatie...5-6 randuri cel putin si mai pe intelesul tuturor.
Am exempul acesta:
"N-aș schimba NIMIC din viața mea, la corpul meu, poate ceva la comportament. Cu toate astea, tot nu e treaba voastră. Deci nu mai încercați să mă faceți invidioasă ori pentru ce am deja, ori pentru ce n-am nevoie. Ăștia sunteti VOI, nu eu. Nu mă cunoașteți câtuși de puțin, dacă procedați astfel.

Câteodată vreți să-mi păreți superiori mie, însă cu lucruri superficiale. Poate că fix asta vă face inferiori mie, încercarea asta din răsputeti de a părea superiori, dar chestiile astea nu există. Știți, în viață toți suntem egali, chiar dacă unii au viață mai frumoasă ca alții, tot egali suntem. Totuși, după părerea mea, cu capitolul "Inteligență", de toate felurile, stați cam prost. Sfatul meu, fie că vă pasă, fie că nu, e să vă dați un pic seama unde vă poziționați, iar dupa aceea vă veți compara, nu cu mine, cu toată lumea."

5 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Ce ignoranți, acești pedanți cu pretenții de intelectuali, chiar cred că sunt mort după mine însumi.Asta demonstrează că nu mă cunosc.Acum,eu știu că sunt un tip mare, atâtea probleme ce am, aș putea să le rezolv dacă n-ar fi ceva de capul meu? Dar ce mă roade, e că nu pot să mă exprim.Toți cred că sunt un nimic, sau un vânător de avere.Chiar ignoranți.Nici că pot să-i conving că există pe lume ceva mai important ca propria-mi persoană.Mi-e silă de fițele astea care nu-s bune de nimic. Apropo,am mai fost comentat,dar nu că aș vrea să fiu mai bun decât ei,dar aș vrea să fiu altfel.

He he, Domnule Perfecțiune, cu moacă atât de serioasă, chiar ești prea din topor, încearcă să fii mai subtil, și nu ne întrerupe propriile reverii, și când vei înceta să vorbești, îți vom aduce propriile noastre comentarii ca să-ți bagi unghiile-n gât.Nu e decât un duet și trebuie să fii atent la semnalul care te anunță că trebuie să intri în propria-ți voce.

| Chelsea13 a răspuns:

Cauta pe net

| Marison explică (pentru Chelsea13):

Daca gaseam pe net nu mai scriam aici, merci pentru acest sfat inteligent!

| Lollo29 a răspuns:

Nu va pasa ce fac cand fac unde fac si cu cine fac anumite lucruri nu sunteti detectivi nici agenti sub acoperire daca sunteti invidiosi incercati sa schimbati asta deoarece iese uart.Nu va mai bagati in viata mea va spun doar atat.FAC CE VREAU CU EA!

| Marison explică:

Ofer funda!happy