| SuKi2KirAi1 a întrebat:

Buna ^^ As dori niste titluri de Moliere? Funda pentru cele mai interesante (dupa ce le voi citi). Si daca tot suntem aici, mi-ar placea sa citesc si Shakespeare. orice in afara de Romeo si julieta. Mersi

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Esti asa sigura ca vrei sa-l citesti pe Moliere?
Vad ca cineva ti-a pus cu copy-paste de pe Wikipedia titlurile dar nu ti-a spus si ca sunt niste piese de teatru, din secolul 17 care sunt greu de digerat si daca le vezi pe scena, daramite sa le mai si citesti.
Te-as sfatui sa incerci sa vezi (ar trebui sa existe online) Bolnavul Inchipuit, Avarul si Zapacitul. Sincer, m-as mira sa reusesti sa nu te urci pe pereti dupa prima, oricare ar fi ea.

| SuKi2KirAi1 explică (pentru ardnaxur1961):

Stiu ca sunt piese de teatru. dar tocmai asta este. Particip la un cursc de teatru, si profesoara ne-a recomandat sa citim ceva piese de teatru ca sa ne documentam putin. Si profesoara de franceza mi-a recomandat Moliere. Din Shakespeare am mai citit, si mi-a placut, iar acum vreau sa vad putin stilul lui Moliere happy Mersi pentru sfaturi

| Iwishtoknow a răspuns:

Moliere:
La Jalousie du Barbouillé
Le Médecin volant
L'Étourdi
Le dépit amoureux
Les Précieuses ridicules
Sganarelle
Dom Garcie de Navarre
L'École des maris
Les Fâcheux
L'École des femmes
La critique de l'École des femmes
L'Impromptu de Versailles
Le Mariage forcé - Căsătorie cu de-a sila
La Princesse d'Élide
Tartuffe
Dom Juan
L'Amour médecin
Le Misanthrope
Le Médecin malgré lui- Doctor fără voie
Mélicerte
Pastorale comique
Le Sicilien
Amphitryon
Georges Dandin
L'Avare
Monsieur de Pourceaugnac
Les Amants magnifiques
Le Bourgeois Gentilhomme
Psyché
Les Fourberies de Scapin
La Comtesse d'Escarbagnas
Les Femmes savantes
Le Malade imaginaire
Shakespeare:
Troilus și Cresida
Coriolan
Titus Andronicus
Timon din Atena
Iulius Caesar
Macbeth
Hamlet
Regele Lear
Othello (piesă)
Antoniu și Cleopatra

| SuKi2KirAi1 explică (pentru Iwishtoknow):

Mersi happy Ar fi fost si mai frumos sa-mi dai titlurile traduse de la Moliere, asa cum ai facut la Shakespear, dar ma descurcwinking

| frzq1 a răspuns:

Iac