| teodora24 a întrebat:

Cine a citit "Morometii"? Este frumoasa?

Răspuns Câştigător
| lety93 a răspuns:

Volumul I l-am citit de cateva ori si ii chiar interesant si se citeste repede.
Volumul al-II-lea in schimb ii mai greoi ca se povesteste mult despre colectivizare; insa am citit din el fragmentele care m-au interesat (despre familia Moromete) si pot spune ca un roman destul de interesant.

9 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Primul volum a fost destul de interesant, şi cu câteva faze amuzante. Al 2-lea m-a plictisit atât de tare, încât l-am abandonat pe la jumătate.

| shadovv a răspuns:

Literatura este subiectiva. Dupa parerea mea trebuie sa fi foarte lipsit de perspectiva ca sa ti placa Morometii.

| MenInShadow a răspuns:

Nu am citit-o de la cap la coada, ci doar pe fragmente, si mi s-a parut foarte interesanta.
Cand o sa am timp, adica cand o sa termin cu toate temele o sa o citesc si eu din curiozitate.
Mi-a fost recomandata de multe persoana, deci cred ca merit s-o citesc, si nu cred ca pierd ceva, deci ai putea sa faci si tu la felwinking

| kitten95 a răspuns:

Eu citit prima carte in clasa a 9a(pentru scoala), dar nu terminat`o pentru ca mi s`a parut foarte plictisitoare. Volumele(sunt 2) sunt clasice, despre viata taranului, primul conflict aparand intre moromete si fiul mic, niculae din cauza ca cel mic voia sa mearga la scoala, dar tatal lui il trimitea cu oile.

| Deliadelias a răspuns:

Eu am citit.
Am fost nevoita la inceputlaughing, n-am vrut. Dar obligata la scoala blushing).
Pai este un roman, cu 2 volume.
Este vorba despre o familie " Moromete "... tatal "capul familiei" este Ilie Moromete, care are 3 fii din prima casatorie, iar in a 2 a casatorie tot 3 copii dintre care 2 fete si un baiat...s.a.

| aryenutzaa a răspuns:

Eu am citit-o si a fost chiar frumoasa. Merita sa o citesti.

| yaki a răspuns:

Da, este interesanta.Cand ai timp o poti citi nu-ti va parea rau!

| yaki a răspuns:

Doar volumul I l-am citit. Incearca si tu sa o citesti e haioasa dar poti trage si o invatatura. Daca iti va placea ti se va parea scurta. In volumul I este vorba despre copilaria lui Niculaie Moromete, fiul Catrinei Moromete si Ilie Moromete.

| fatacuochiialbastri99 a răspuns:

Nu am citit morometii, dar m-am uitat la film, nu prea am inteles mare lucru, dar daca ar fi sa povestesc cateva intamplari a-si sti sa povestesc.Filmul l-am gasit pe YouTube.