| HanszmR a întrebat:

Intrebare pentru cei care au vazut filmul dar au citit si cartea shogun. Cat de fidel este serialul cartii? Fara spoiler. Merita sa ma apuc de carte?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cartea este ditai cartoiul, sau parca erau doua, filmul nu poate ingloba ce este in carte.
Ai vazut Dune? Pai filmu e trei lulele, cartea e laughing
Sau Fundatia, pfff au facut ceva seriale, dar altfel, putin din ce este acolo.
Cam asa este si filmul asta ce spui tu.Dar nu trebuie sa amesteci o carte cu un film, merita vazute daca si filmul este bine facut.

Dune ca film este asa si asa, comparativ cu altre filme, desi unia zice wow capodopera, fiissss, cam asta este Dune fata de alte filme un mare fisss.
Fundatia, sau serialul facut dupa, am uitat cum se numeste, ala da este bun, parca e pe Netflix, desi finalul lasa de dorit, dar e mult mai bun ca Dune.

Sincer eu nu stiu ce vad unia la filmul asta Dune laughing
Filmul Shogun este bun, astea le poti vedea si cartea sa o citesti, is bine realizate.
Adica nu stiu care Shogun, e unu acu recent, sau vorbesti de Ultimul Samurai? Ca Ultimul samurai e facut tot dupa cartea aia.

Shogun daca e un film acu facut, nu l-am vazut, nu pot sa zic.

Cartea insa este f lunga, descrie acolo viata in general a Japoniei acelor timpuri, deci ai amanunte uneori, de la sex la razboi, la orice.Cartea merita citita, eu asa zic.

Acu ca filmu nu se potriveste cu cartea, cum am spius nu poate regizorul sa puna in film toate alea.Plus uneori finalul e total diferit de carte laughing

Ce nu mi-a placut iar ca si film, Cloud Atlas, mie personal mi se pare o balaceala de film laughing dar na, acu daca unora li so parea cine stuie ce capodopera, ce putem sa spunem de alte filme care is peste astea cu ani lumina, alea cum se mai numesc?

Cam asa sta treaba, mai ales atunci cand cartea e f lunga sa ajunga pentru o mie de filme, sigur ceva bun nu iese, facind un film si ala tras de par laughing

| Dismally a răspuns:

Am citit cartea cu multi ani in urma, nu-mi mai amintesc mare lucru din ea dar serialul este destul de apropiat. Sunt si lucruri schimbate, unele le-a omis, altele le-a bagat in plus dar e foarte bun si serialul. Poti incerca sa o citesi sau altceva de la el - Tai-Pan spre exemplu.

| adryang78 a răspuns:

Merită din plin să te apuci de carte.
Despre Shogun se spune că o înțelegi altfel de fiecare dată când o citești, și este adevărat.
Am urmărit și eu serialul până la al șaptelea episod. Primele cinci au fost pe linia cărții, al șaselea mi s-a părut făcut cam pe repede-nainte, iar episodul 7 m-a dezamăgit complet, s-a abătut mult de la linia cărții, așa că am renunțat la el.
Dar tot am câștigat ceva, am recitit a cincea oară Shogun. big grin
Cea mai bună ecranizare rămâne tot cea veche, cu Richard Chamberlain în rolul principal.

| Torrpi a răspuns:

Filmele nu prea respecta cartile. Nu am vazut filmul ca sa pot compara. Merita sa citesti Shogun.