| Nestea5000 a întrebat:

Sunt in gimnaziu si imi place f. Mult sa citesc. Insa, m.am "saturat" sa citesc carti Sf, etc etc. Vreau ceva mai de "cultura generala". am fost la biblioteca si mi.am luat cartea de la Polirom " RUGATI.VA SA NU VA CREASCA ARIPI" de Octavian Paler, iar bibliotecara mi.a zis ca nu e pt. Mine, e pt. Liceu, si ca nu o sa inteleg. Puteti sa imi dati niste sfaturi, eventual si niste titluri de carti? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Elenina356 a răspuns:

Îți recomand "Nuntă în cer" de Mircea Eliade, "Plumb" de Bacovia, "Divina Comedie" de Dante și "Cartea secretă a Fridei Kahlo". Sunt romane mai grele (la fel ca cele de Paler), dar cu puțină răbdare și atenție, sunt sigură că le vei înțelege și-ți vor plăcea. Spor la citit!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută lista de răspunsuri a utilizatorului „corolav" ( comunitate - poz.95).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciresarii,Robinson Crusoe, Maiterey.

| Retspih a răspuns:

Ciresarii sau Harry Potter.

| Nestea5000 explică:

Va multumesc mult de tot!happy