| LisaJulie a întrebat:

Exista carti cu variantele originale ale basmelor celebre? Îmi sugerează cineva vreuna? ( Vorbesc de variantele mature ale fraților Grimm și Charles Perrault)

7 răspunsuri:
| Animeforlifee9921 a răspuns:

Variantele originale sunt mai macabre ca sa zic asa, spre exemplu, in Cenusareasa, surorile vitrege si-au taiat din calcai pentru a li se potrivi pantoful, iar apoi un corb le-a scos ochii.

| Korkodeln a răspuns:

Ce cred eu ca vrea sa zica posterul este ca isi doreste variantele originale ale povestirilor, care erau extrem de "hard core" si gotice, deci nu era nimic Disney style in ele, pasarele dolofane cu capul mare sau similar, ci pedepse si torturi ingrozitoare, de exemplu au prins-o pe mama lui Alba ca Zapada si au pus-o sa danseze pe jaratic in niste pantofi de fier, pana nu a mai putut sta in picioare si a cazut si a ars, nu e chiar modelul pentru un film "Audienta generala"

Toate cartile pe care le vedeti acum mainstrem, NU sunt variantele originale ci "adaptare dupa o povestire de...", am o editie de povesit din '23 si sunt TOTAL diferite de cacaturile indulcite de acum, si da, si atunci tot pentru copii erau, dar erau alte modele de copii, nu plante de sera firave.

Variantele originale le gasesti in Engleza (legal) la:

Grimm Brothers
https://www.gutenberg.org/files/2591/2591-h/2591-h.htm

Charles Perrault
https://www.gutenberg.org/ebooks/29021

| Torrpi a răspuns:

Perrault.
Crezi ca editurile au modificat povestile? Asta nu este permis. Sau tu intrebi de editiile in limba de origine? Asta cauti in tarile acelor autori.

| LisaJulie explică (pentru Torrpi):

Variatele vechi erau mature!

| darrio2007 a răspuns (pentru LisaJulie):

Daca se tiparesc asemenea carti acum, textul este acelasi.

| Torrpi a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce intelegi tu prin "carte matura"?

| LisaJulie explică (pentru Torrpi):

Versiunile celebre ale basmelor originale