| MusatGeorge a întrebat:

am 15 ani si vreau sa ma hotarasc daca din clasa a X-a la liceu sa ma inscriu la profesionala. Doresc sa ma inscriu la profesionala deoarece nu sunt prea bun la invatatura si fac mai putina teorie, din cate am inteles ma inscriu 2 ani pana in a XII-a, iar dupa aceea trebuie sa ma angajez la firma ( cea care are liceul contract ) respectiva? http://www.evz.ro/......65571.html din acest articol reiese ca eu trebuie sa aleg daca vreau sa ma angajez la firma respectiva sau sa imi continui studiile pentru BAC, dar parintii si cunoscutii spun ca trebuie sa continui sa lucrez la acea firma dupa ce termin cele 12 clase. Ei spun asa deoarece imi da pe luna imi da 200 lei, si spun ca daca doresc sa nu continui sa lucrez la acea firma trebuie sa dau toti banii care ii acumulez pe parcurs inapoi. Ce trebuie sa cred si ce este corect? Funda! :D Ma scuzati daca nu este categoria potrivita, dar o postez la mai multe categorii ca sa am mai multe pareri!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este adevarat, nu vei fi obligat sa returnezi banii de bursa! ---banii de bursa sunt din fonduri europene nerambursabile. Daca, in acest an scolar, Funeriu ar mai fi fost ministru, probabil ca s-ar fi aplicat ceea ce scrie in acel articol VECHI.Nu cred ca actualul ministru sau cel care va fi numit in 2013 va realiza vreuna din ideile fostului ministru Funeriu.

P.S Alegerea/optiunea de a studia la o scoala profesionala ar fi trebuit sa o faci dupa finalizarea clasei a 9-a --- citeste cu atentie articolul! Oricum, nu se stie daca, ceea ce scrie in articol, se va face sau nu in viitorul apropiat.

| MusatGeorge explică (pentru alessia5158):

Ok multumesc, deci dupa ce fac cei 2 ani de profesionala nu sunt oblicat sa mai raman 4-5 ani la aceea firma, nu? asa mi-au spus cunoscutii si asta este nedumerirea mea principala

| MusatGeorge explică (pentru alessia5158):

Eu doresc sa stiu daca dupa ce termin cei 2 ani de profesionala in a XII-a trebuie sa mai raman la firma aceea obligatoriu sa muncesc... sau pot sa ma duc sa ma angajez in alta parte asta doresc eu sa stiu. deci trebuie sa raman obligatoriu la acea firma dupa ce termin profesionala?

| alessia5158 a răspuns (pentru MusatGeorge):

Daca inchei un contract cu firma pentru a te sponsoriza ( sprijini) in formarea profesionala din scoala, atunci va trebui sa muncesti o terioada de timp( mentionata in contract) la acea firma.Dar nu te speria! --- vei primi un salariu ca oricare angajat din care se vor scadea, in fiecare luna, cei 200 lei primiti ca sponsorizare--- poti pleca de la firma care te-a sponsorizat in momentul in care ai achitat toata suma de sprijin primita.Din cate stiu, acest sistem inca nu este pus in practica.