| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Ati citit "Razboiul nu are chip de femeie" de Svetlana Aleksievici? Eu am citit cam 100 de pagini si imi place foarte mult. Daca imi puteti recomanda mai multe carti de razboi, realiste, mi-ar placea foarte mult. Am citit numeroase carti cu aceasta tematica, fictiune istorica sau pura realitate si mi-au placut foarte mult.
Va multumesc!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru cine bat clopotele de Hemingway.

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident, evident, EVIDENT
Sven Hassel
nu am citit carti de razboi mai bune decat ce a scris el, si mai realiste, pentru ca ma bucur ca iti place cartea aia dar titlul e absolut aiurea pentru o carte de razboi

| sadrian46 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Scrie tu una mai bună și pune-i un titlu bun.
Eu de exemplu la cartea mea, am pus titlul - Dosarele X și Kix.
https://voceaclujului.ro/......lvan-cluj/
Probabil că e absolut aiurea, mă refer la titlu.
O poți cumpăra de pe situl editurii, acum știu că are exemplare în stoc,, să îți dai cu părerea. Ar fi o chestie.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sadrian46):

Am idei vagi despre ce inseamna razbel
insa, spre deosebire de Sven Hassel, inca nu mi-am bagat moaca intr-un rahat statut dintr-un sant, cand vin aia cu bombele, chiar daca am sfatuit-o pe sora-mea sa faca asta cand avea in program sa se duca la restaurantul din EXACT locul in care a venit jigodia aia de islamist in Viena sa traga cu AK-47
dar, cand mi-a spus ce program avea in ziua aia, am plans a doua oara in viata mea de cand sunt adult... prima oara am plans cand mi-a murit mama!

te rog mult, sa ma pui in camera cu un terorist, sa vezi cati dinti ii rup cu mainile goale... TE ROG MULT!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ce-am citit eu în materie de memorii de război și mi-a plăcut foarte mult este "Gheorghe Rășcănescu. Erou la Cotul Donului", apărută la Editura Militară în 2017. Cartea relatează câteva episoade din aventurile maiorului Gheorghe Rășcănescu în Al Doilea Război Mondial, incluzând și o prefață scrisă de nepotul acestuia, Dan Călinescu, urmată de un studiu introductiv.

| Nimeni91 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Multumesc mult!
Am citit multe carti despre razboi, insa ma bucur sa vad si o carte scrisa de un autor roman.