| geo9617 a întrebat:

Citesc cartea "Ultimul mohican" si am gasit un cuvant care ma dispera! "sagamorul"...este destinat mohicanului batran pe nume Chingachgook. Numele lui stiu ca inseamna "Sarpele cel Mare", dar de ce vanatorul si pana si autorul ii spun acestuia "sagamor"? Ce inseamna sau de la ce vine? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

"Sagamore" inseamna capetenie sau o alta persoana eminenta. Provine din "sāgimau" care inseamna "cel care invinge"