| andreea4ever a întrebat:

Pentru cei din clasa 8a ati avut si voi probabil "Planeta celo 2 sori". Era personajul acela Riluri? De la ce vine numele acesta? Ce inseamna? De ce a vrut autorul sa ii puna acesti nume? Adica nu stiu.Inseamna ceva in vreo limba sau ceva? Multumesc anticipat :d

Răspuns Câştigător
| alexgogo a răspuns:

@octaviana, scuze ca intervin, din ce imi amintesc eu (am citit de ceva vreme cartea.) calatorul se mai intalneste cu Riluri si la carnaval si parca in alte doua locuri, Este practic un personaj care-l tot urmareste prin oras.

Si trebuie sa dau un raspuns la intrebarea Andreei: numele nu vine de la nimic, nu inseamna nimic. Horia Arama i-a pus acest nume intrucat, probabil, a considerat ca i s-ar potrivi acestei fete. Probabil este intr-o limba pe care numai autorul o cunoaste happy

4 răspunsuri:
| Octaviana_9832 a răspuns:

Eu sunt clasa a8a si abia am trecut de aceasta povestire stiintifico-fantastica happy.
Deci, in concluzie naratorul implicat se intalneste cu aceasta ahriana si intreband`o cum o cheama aceasta ii spune sa ii spuna cum vrea el deoarece a doua zi nu o va mai gasi. Si zis ci facut. Primul cuvant / nume care i`a venit in cap acela i l-a dat. Nu reprezinta nimic in poveste, poate pentru autor, dar nu este sepcificat nimic. Este doar un nume pus de forma Riluri
Sper ca ti-am fost de folos!

Poti citi mai atenta povestirea si vei vedeawinking

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Da

| Anonim00001 a răspuns:

Nu, nu e imprumutat din alta limba. in text este vorba de o fata, pe nume riluri care apare deodata in fata acelui ratacitor. funda?(avand in vedere ca e singurul rasppuppy dog eyeshappy )

| dianaaaaa_4532 a răspuns:

Eu am trecut de clasa a 8-a
Si tin minte ca ne-a spus profesoara ca "riluri" vine de la "tril"