| alexandru135 a întrebat:

Cum as putea face, atunci cand dau lucrari la limba romana sa gasesc sinonime mai repede la primele exercitii. Funda

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tema scolara: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

Bula
| Bula a răspuns:

Daca stai la fiecare sa-ti aduci aminte, atunci va merge incet.
Le citesti pe toate, dupa care completezi raspunsurile, cum iti vin in minte, aleator. Iar creierul tau functioneaza in background si scoate raspunsurile, chiar si prin subconstient.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Te-as sfatui sa iti cumperi un dictionar de sinonime si cand ai timp liber, sa treci in revista ce scrie in el! Asa o sa iti intre in cap ce sinonime sunt, iar cand vei da testul, o sa fie floare la ureche!
Si apropo, la teste, profesorii, ne lasa sa incepem cu exercitiile pe care le stim, apoi pe cele care nu le stim!
Eu asa faceam la scoala big grin
Bafta kiss