| anonimatasexy6 a întrebat:

Bună,TpU! Îmi puteți spune cum sa am o exprimare coerentă în compuneri? Să am expresii deosebite(puteti sa imi dati si cateva idei).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citind foarte-foarte mult carti de literatura, iti poti dezvolta un vocabular bogat si elevat, cu expresii deosebite si frumoase.

| Catrice a răspuns:

Sa citești cat mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie ca ce zici sa aiba sens. Sa fie ceva ce ai putea spune intr-o conversatie fara sa incurci lumea. Sa inteleaga ce vrei sa zici. Reciteste-ti textele si vezi daca au aceasta caracteristica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citind vei dobândi.

| eckblume a răspuns:

Cum au raspuns si ceilalti: prin citit ne imbogatim vocabularul.
Citeste o carte pentru varsta ta, dar mai ales carti beletristice. Cu siguranta te vei inspira.

| Alinailies a răspuns:

Pentru a avea o exprimare corecta si coerenta trebuie sa citesti mult, tot ce-ti pica in mana.
Cititul ajuta la dezvoltarea imaginatiei, la imbunatarirea vocabularului...