| εмiLч97 a întrebat:

Buna TPU happy
Ma intrebam daca merita citite si cumparate cartile din seria Academia Vampirilor? Dar cele din Vampirii din Morganville? Voua cum vi s-au parut?
Care mi le-ati recomanda sa le cumpar, sa le citesc?
De ce?
Astept raspunsuri

7 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

De ce ai face asa ceva? Karl May, Fenimore Cooper a expirat cumva? Sau asta e aventura "secolului 21 "?

| Decrepit a răspuns:

Orice ai face, nu citi carti cu vampiri.In loc sa-ti stimuleze neuronii, cel mai probabil, o sa-i omoare.De cumparat nici nu mai zic.E echivalent cu a arunca banii sa cumperi asa ciurucuri.Mai bine cumpara carti "concrete" si inteligente, nu serii obosite, scrise de fetiscane in midlife crisis obosite, cu chef de facut bani pe spatele amatoarelor.Zic amatoare, ca nu cunosc baieti care sa citeasca din placere asa ceva.Mai bine strange banii si cumpara-ti "Uglies" al lui Westerfield, daca tot ai chef de teen novels decente.

Răspuns utilizator avertizat
| Rose123 a răspuns:

Eu am 14 ani si am citit toate cartile din seria Academia Vampirilor, si sunt FAVORITELE mele! Le iubesc! Este un amestec pe gustul meu de : actiune(foarteee multa chiar), suspans, paranormal si mister. M-au tinut cu sufletul la gura, pur si simplu nu am putut sa le las din mana. In fine...am cam ramas fara cuvinte. Seria asta chiar merita cumparata. Te las pe tine sa descoperi mai multe. Mie nu mi s-au parut terifiante si am 14 ani(cum am mai zis). Oricum... lectura placuta! happy
P.S. : De cealalta serie mentionata de tine nu am auzit, dar daca te pasioneaza cartile cu vampiri, ai mai putea incerca "Jurnalele vampirilor" de L.J.Smith sau Vampirii Sudului(astea nu mi-au captat atat de tare atentia ca Academia Vampirilor, dar merita incercate daca esti un fan al creaturilor nocturne laughing). Alte serii citite de mine(tot pentru adolescenti, dar fara vampiri de data asta) sunt : "Cercul secret" de L.J.Smith(cu vrajitoare...la fel:mult suspans, mister, actiune, intrigi. Si aceasta serie mi-a placut foarte mult),"Fortele raului absolut" de Kelly Amstrong(cred ca poti sa-ti dai seama din titlu de anumite aspecte aici laughing ),"Micutele mincinoase" de Sara Shepard(aici nu intervine paranormalul, dar si e foarte interesanta si seria asta)"Nu plange sub clar de luna" de Heather Davis sau "Fantomele ne stiu toate secretele" de Megan Crewe.

| sbafbsvlisach a răspuns:

WoW.Nu stiu cum dar astazi numai intrebari pe palcul meu gasesc:o Deci eu am citit ambele serii si multe altele cu vampiri.Ei bine dintre toate preferata mea a fost este si va ramane mereu Vampirii din Morganville:X Are tot ce trebuie sa cuprinda o serie: amuzament romance suspans si multe altele.O sa iubesti personajele.Preferatul meu este Shanepuppy dog eyes Apare cam pe la pagina 32... Oricum daca ti-o vei lua vei iubi seria.Nu se poate altfel sicer. Daca m-a facut pe mine sa-mi placa sa citesc, eu care uram cartile mi se parea super plictisitor.Acum pe de alta parte imi place foarte mult si Academia Vampirilor.Are o poveste foarte frumoasa si chiar interesanta.Rose e grozava nici nu stiu cum sa incep sa-ti povestesc despre ea, dar sigur o sa intalnesti creaturi pe care nu cred ca le stiai pana acum precum dhampirii, moroii si strigoii.Fiecare are povestea lui si ceva diferit.Ambele sunt grozave dar dintr-un anumit motiv m-am atasat mult mai mult de Vampirii din Morganville.Nu stiu, iti da senzatia aia cum ca de fiecare data trebuie sa te astepti sa cada bomba cu mistere si sa se dezvaluie totul.Tu alegi pe care s-o cumperi. Poate poti sa ne anunti si pe noi ce ai ales, sa stim cum mai e cu competitia intre seriiwinkingDaca vrei mai multe detalii doar spunehappy

| RuxandraV a răspuns:

Salut. Cartile "Vampirii din Morganville" nu stiu cum sunt, pentru ca nu am citit nicio carte din aceasta serie, dar seria "Academia Vampirilor" merita. Serios, sunt unele dintre cele mai bune carti pentru vampiri, si, desi sunt catalogate drept carti pentru adolescenti, continutul lor le incadreaza mai degraba categoria cartilor pentru tinerii adulti (adolescentii peste 16 ani).
"Academia Vampirilor" e o serie pe cat de interesanta, pe atat de irezistibila. Gasesti atat scene amuzante, cat si drama, dragoste, prietenie, paranormal, crima si scene incredibile de... hmm, banuiesti ce (cam de asta nu le-as recomanda cartile celor sub 16 ani). Deci da, recomand cu caldura seria "Academia Vampirilor" de Richelle Mead. Merita. Mai ales daca esti cu adevarat pasionat de cartile cu vampiri.

| RuxandraV a răspuns (pentru RuxandraV):

Carti cu vampiri, nu pentru vampiri. Scuze. laughing