| alabalaportocalaaaaaa a întrebat:

URGENTA! Am nevoie de o carte frumoasa,de dragoste,si ursor de citit,caci pana vineri trebuie sa fac rezumat si sa o prezint la scoala.
Si una veche si frumoasa, va rog! DAU FUNDE! SI VOTURI!
Cls. a 8 a.

2 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna1 Din literatura romana, incearca : "Maitreyi", de mIrcea Eliade sau "elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes ori "panza de paianjen" de cella Setghi (toate trei sunt carti bune si pot fi citite in 2 zile).Arm mai fi si "enigma Otiliei", de George Calinescu sau "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" ori "Patul lui Procust" de Camil Petrescu, dar nu cred ca le-ai putea termina pana vineri.Din literatura universala, opteaza pentru "Qvo vadis" de Sienkiewicz sau " La rascruce de vanturi" de Emily Bronte. Asa ar mai fi multe carti bune de dragoste, dar au sute si sute de pagini si nu ai cum sa le citesti intr-un timp atat de scurt. Lectura placuta orice ai alege si succes la scoala!

| Parvu_Adrian_1991 a răspuns:

Love Story de Erich Segal si din literatura romana, Cartea Nuntii de George Calinescu, Nunta in cer de Mircea Eliade sau cauta Panza de paianjen de Cella Serghei.