| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

Bună TPU, vreau de ceva timp să citesc cartea Peter Pan dar am observat că sunt mai multe cărți de acelaş autor. Au fost scrise mai multe cărți?
Eu am găsit Peter Pan In Gradina Kensington de J. M. Barrie
Petter Pan şi Wendy
Si Petter Pan
Sunt mai multe cărți sau este doar una cu mai multe titluri?
Funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Peter Pan nu este o carte, ci un personaj. El a fost creat de J.M. Barrie care inițial l-a introdus intr-o carte pentru adulti (Mica pasare alba). Ulterior, fragmentele cu Peter Pan au fost republicate sub titlul Peter Pan in gradina Kensington. Ulterior, Barrie a scris o piesa de teatru numita Peter Pan sau Baietelul care a refuzat sa creasca si un roman numit Peter Pan si Wendy. Asadar, exista trei scrieri care il au pe Peter Pan drept personaj, cele trei pe care le-ai gasit si tu.