| AlexAsu12 a întrebat:

am o tema la romana pe care nu stiu cum sa o fac,ma puteti ajuta? Tema este de a Argumenta citatul,, Rolul literaturii este de a educa, de a forma oamenii de Ioan Slavic.Multumesc,

1 răspuns:
| Linguritza a răspuns:

Eu consider ca afirmatia " Rolul literaturii este de a educa, de a forma oamenii " de Ioan Slavici, este pertinenta.

In primul rand, literatura ajuta o persoana sa invete cum sa aseze in pagina o anumita lucrare sau compunere. O ajuta sa inteleaga cum sa lege sensurile dintre propozitii si cum sa scrie corect anumite cuvinte. Practic literatura ajuta la educarea persoanei de as exprima corect in scris o lucrare din toate punctele de vedere care au fost enumerate mai sus.

In al doilea rand, literatura nu este numai scrierea unei compuneri, a unei lucrari, prin legarea sensurilor propozitiilor ci formeaza persoana in sensul vorbirii. In acest sens, persoana respectiva dezvolta un limbaj mai aparte, care il poate ajuta in diferite discursuri pe care le-ar putea tine intr-o anumita conferinta. Vorbirea corecta si fluenta, restirea corecta a cuvintelor, sunt doar cateva calitati pe care i le ofera literatura unei persoane.

In concluzie, afirmatia facut de Ioan Slavici despre rolul literaturii, este pertinenta.

Poate te ajuta cu ceva acest text argumentativ.