| Iris678 a întrebat:

Bună ziua, caut o listă de cărți motivaționale bune și cunoscute care să nu fie legate de religie sau Dumnezeu și doar de creștere personală....am anxietate socială și depresie uneori sau sunt schimbări de dispoziție foarte dese și fără sens,stimă de sine scăzută, mereu mă autocritic, sunt pesimist uneori!

Răspuns Câştigător
| zilfcs a răspuns:

Girl in pieces recomand e minunata cartea

| Iris678 explică (pentru zilfcs):

Mulțumesc! O pot găsi și pe lângă Universitatea București? Mi se pare că acolo o pot găsi în mai multe locuri...parcă

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Terapia prin râs - scrisă de Lenny Ravich

| Xox0 a răspuns:

Scrie pe o foaie toate defectele pe care le ai, iar pe o alta foaie scrie ce calitati ai.
Apoi pe o alta foaie, da, e nevoie de multe foi, scrie de ce ai stima de sine scazuta si ce iti cauzeaza problema asta, dar si cum ai putea imbunatati lucrurile la tine. Totul incepe prin repetarea in sine a lucrurilor pozitive. Exemplu: "Stiu ca am defectul asta. Ok, nu pot sa-l schimb. Sunt constient de asta, dar am calitatea aceasta care eclipseaza defectul asta." ori "Sunt constient ca nu pot controla viata si ce se intampla in jurul meu, dar ma pot controla pe mine si pe reactiile mele".
Asta gasesti in cartile alea. Daca vorbesti engleza, uita-te pe YouTube. Sunt foarte multi oameni care vb despre asta. Singur sunt si din Romania.

| Konstantinos99 a răspuns:

Mi se pare ca nu ti ai incheiat intrebare tocmai ca ai inceput prin negatie si apoi direct la problema ta.Cum ar fi suntat fraza ta pozitiva si vesela? Pai tu esti ceea ce oferi, chiar daca nu ramai cu nimic.Starea ta este indusa de o persoana,un stimul/un gand (stresant, molipsitor.) si depinde daca problema este in trecut sau cu privire la viitor, undeva esti blocat(a). Omul poate singur sa se faca fericit doar mergand la problema. Daca problema este de natura duhovniceasca, clar ca doar cine induhovnicit te poate ajuta! Daca este de natura umana, tu singura si cu un bun sfatuitor(cineva din familie/rude/preot/psiholog/profesor etc)Putem discuta si de varsta ta care poate realiza starea acesta prin hormonii si nu poti face decat sa o accepti si eventual sa te auto depasesti. Ce stiu eu? Intrebarea ta e vaga, la fel ca raspunsul meu. Sper sa te fi ajutat catusi de putin.Succes! Sa te ajute Dumnezeu! A si poate fi si de la medicamente daca iei dar asta sigur iti dadeai singur(a) seama de cauza.