| Răzvănykă a întrebat:

Care ar fi cele mai bune carti scrise de Richard Dawkins sau de Sam Harris?

4 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Nu mi se par interesante totuși am citit The Selfish Gene și mi s-a părut ok

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Niciuna. Sunt analfabeți filosofic amândoi

| mODIN a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Pe Sam Harris il duce capul, dar mi se pare ca alege sa fie ignorant. Am vazut dezbaterea dintre el si Peterson si il respect mult mai mult acum. Chiar cred ca voi citi candva "Moral Landscape" de la el.

Dawkins e la limita imbecilitatii, pe de alta parte rolling on the floor

| Pacesica a răspuns:

Richard Dawkins și Sam Harris sunt cunoscuți pentru lucrările lor care explorează subiecte precum știința, religia și etica. Iată câteva dintre cele mai apreciate cărți scrise de aceștia:

Richard Dawkins:

"The Selfish Gene" (Genele egoiste) - O lucrare fundamentală în biologia evoluționistă, care explorează teoria evoluției dintr-o perspectivă gene-centrică.
"The God Delusion" (Iluzia lui Dumnezeu) - În această carte, Dawkins argumentează împotriva existenței lui Dumnezeu și analizează impactul religiei asupra societății.
Sam Harris:

"The End of Faith" (Sfârșitul credinței) - Harris analizează rolul religiei în societate și argumentează pentru necesitatea unei abordări raționale a moralității și a eticii.
"Letter to a Christian Nation" (Scrisoare către o națiune creștină) - În această carte, Harris adresează argumente împotriva credinței religioase organizate și a intoleranței asociate cu aceasta.
Aceste cărți oferă o perspectivă profundă și provocatoare asupra subiectelor pe care le abordează, iar fiecare dintre ele a avut un impact semnificativ în discuțiile contemporane despre știință, religie și etică.