| mastadont a întrebat:

Care este cea mai amuzantă, ireverentă și plină de umor carte pe care ați citit-o?
Tocmai am terminat de citit „lamb, the gospel according to Biff, Christ's childhood pall„ scrisă de Christopher Moore și pot să zic că am râs de am crezut că fac pe mine în anumite momente. În această carte viața lui Iisus este povestită de prietenul lui cel mai bun din copilărie, Biff, care este reînviat în secolul XXI de un înger iubitor de telenovele și ținut prizonier într-o cameră de hotel până termină de scris noua evanghelie. Dacă o citiți veți afla cu siguranță ce a făcut Iisus în anii despre care nu se menționează nimic în biblie și veți râde cu lacrimi cu siguranță, nota 10 pentru umor.

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

"Lolita" de Nabokov. Nu mi-a venit sa cred cat tupeu nesimtit poate avea un autor sa scrie, in cel mai elevat si elegant mod posibil, despre o tema atat de dezgustatoare precum cea a pedofiliei. In viata mea n-am citit un roman care sa ma faca sa-l detest si sa-l ador atat de intens in fiecare secunda.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru mODIN):

Lolita e genul de roman atât de bine construit încât te determină pe tine ca cititor să pătrunzi în special în mintea unui protagonist care este detestabil dar care în același timp poate trece drept penibil, amuzant și un pic prea uman.