| FaithGaga a întrebat:

Care sunt pasii pentru a scrie (nu a publica) o carte? Adica cum sa incep, pe ce sa scriu cartea, cum sa pot sa scriu zilnic? Vreau sa imi spuneti exact de la inceput cum decurge toata treaba happy
Promit funda big grin

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

La inceput cred ca e aproape imposibil sa te autodisciplinezi la modul in care sa scrii zilnic, fara sa stergi si sa refaci, sa stii bine unde vrei sa ajungi si - ce mi se pare mult mai complicat - sa duci un proiect pana la capat (unul lung, nu o nuvela).

Am incercat si eu diverse metode. Singura concluzie la care am ajuns e ca trebuie sa iti placa ce scrii si sa scrii despre ceva care sa iti placa. Daca te preocupi prea mult de reactia celorlalti sau de receptia critica, iti vei pierde din determinare, verva si fluenta in scris si in gandit. Scrie exact ceea ce ai vrea sa citesti. O carte la care ai avea acces doar tu. Nu promit ca va iesi ceva minunat din prima, dar macar iti descoperi stilul. Si, pentru inceput, ar fi bine sa citesti mult. Vei descoperi multe artificii literare, stiluri, tehnici narative etc.

Moving on. O carte, deci vrei sa scrii un roman, nu? Pai sunt doua modalitati. Ori gandesti inainte forma, structura, subiectul, curentul literar de care sa apartina (sau caruia sa-i semene) si semnificatiile profunde, ori te apuci direct de scris si lasi totul sa curga, ii dai forma dupa cum simti pe moment ca vine cel mai bine si astepti sa se contureze actiunea de la sine. Oricum, in final vei ajunge sa il scrii dintr-o combinatie din cele doua, dar una ramane dominanta. Eu o prefer pe a doua, nu sunt genul care poate scrie dupa un plan. La inceput ma gandeam foarte mult la forma, la semnificatia profunda, la cum sa-l fac cat mai postmodernist, dar am observat ca rareori iese asa cum il concepi. Si atunci m-am decis sa-mi dau drumul pur si simplu.

Despre inceput se zice ca e cel mai greu. Nu primele fraze, cat introducerea cititorului in lumea cartii. Sunt foarte multe moduri in care poti face asta. N-as vrea sa iti iau din originalitate. Poti sa cauti prin carti, sa vezi cum au facut-o altii. Sau, daca scrii cinematografic, imagineaza-ti un inceput de film.

La fel de important e sa stii unde vrei sa ajungi. Daca nu stii unde te indrepti cu actiunea, ajungi sa te invarti in cerc sau sa ramai pe loc.

Daca la tine nu functioneaza inspiratia de moment, poti sa incerci metode. Cum e asta: http://www.advancedfictionwriting.com/articles/snowflake-method/

Totusi, te ajuta foarte mult sa te apuci de scris. Mie asa imi vin ideile, nu cand le astept. Ma pun sa continui, incep cu cateva propozitii si, pe masura ce gandesc mai departe, capul mi se umple de continuari. Bine, nu ca sunt mereu chiar atat de inspirat.

Pe ce sa o scrii? Pe ce vrei tu. Fiecare scriitor are preferintele lui. Florin Lazarescu, de exemplu, nu poate sa scrie pe hartie. Traian T Cosovei nu poate decat la masina de scris. Cartarescu prefer cu pixul pe caiete si nu sterge niciodata nimic. Trebuie sa experimentezi ca sa afli.

Ma rog, daca vrei putem sa mai vorbim si prin mesaje, ca si eu incerc sa scriu ceva acum. Putem sa ne consiliem unul pe altul daca vrei. Sau daca ai alte intrebari... Ma rog, sper ca te-am ajutat! :)

| FaithGaga explică (pentru bogdan72):

Da, mi-ar placea sa mai vorbim happy Imi poti lasa ID-ul tau de mess prin mesaj privat? big grin

| FaithGaga explică (pentru bogdan72):

Te rog, da accept pe mess ca sa putem vorbi happy

14 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Mai bine te-ai apuca de scris articole. Daca esti bun, s-ar putea s-ajungi sa impusti un job de copywriter.

| Enki a răspuns:

Pai incepe povestea cum ca afost odata si de aici iti vin tie ideile apoi o tot continui dar nu uita sa scrii autorul prefata si la sfarsit scrii la ce pag se afla fiecare capitol

| Sergiu1996 a răspuns:

In primul rand, intreaba-te daca ai pentru ce scrii o carte si daca esti constient prin ce vei trece? Poate dura si 5 ani, si multi ani, a scrie o carte care sa reziste pe cantarul mintii si al sufletului, necesita sa-ti zidesti o parte din tine...

| FaithGaga explică (pentru Sergiu1996):

Sunt perfect constient prin ce voi trece. Eu doar voiam sa stiu primii pasi pe care trebuie sa ii parcurg pentru a scrie o carte, pentru ca dupa ce am inceput sa scriu, nu mai am nevoie de indrumare happy Asta am vrut, sa stiu cum se procedeaza la inceput si spre sfarsit...

| Sergiu1996 a răspuns (pentru FaithGaga):

Ma scuzi,doamna scriitoare,pentru adevarul tau incontestabil, detii miezul natiunii, cuvantul este arma ta, iertare, pentru ca cunosti tot...

| FaithGaga explică (pentru Sergiu1996):

Ce? Eu nu te-am luat in deradere, baiete straight face Cine te-a pus sa comentezi?

| Sergiu1996 a răspuns (pentru FaithGaga):

"baiete",stii cati ani am, domnisoara, watch your language!

| FaithGaga explică (pentru Sergiu1996):

Desteptule, sunt baiat!

| Sergiu1996 a răspuns (pentru FaithGaga):

Bravo,si ce vrei? o diploma?

| Panaite_Andra_1996 a răspuns:

Eu scriu o carte acum si iti voi spune cum fac eu si imi e mai bine. Scriu pe un caiet dictando, mai sterg, mai scriu din nou, stau sa ma gandesc, apoi cand am terminat si sunt sigura ca totul e cum trebuie, e logic, suna bine si imi place, transcriu pe calculator si poate chiar modific unele chestii! E foarte important sa scrii pe altceva, apoi pe calculator ca sa fii sigur ca totul are sens. Succes!

| McJo a răspuns:

La inceput trebuie sa iti gasesti o poveste initiala pe care sa o urmezi mai mult sau mai putin. Apoi sa iti gasesti nume pentru personajele principale si pe parcurs pentru cele secundare.Iar scrisul zilnic nu cred ca este o optiune trebuie doar sa iti imaginezi replici sau secvente ce doresti sa apara in cartea ta atunci cand nu ai ce face.

| matoso a răspuns:

Incepi oricum te simti tu mai comod si scrii pe ce simti tu ca ti-e mai comod si iti ofera mai multa inspiratie, dupa ce ai terminat cartea poti sa o transcrii si sa mai schimbi ceva la ea sau chiar sa o arunci la cos si sa o schimbi pe toata in cazuri extreme big grin, pana atunci n-are importanta cum faci, mai important e ce scrii happy