| WayhaughtK a întrebat:

Ce carti imi recomandati?
Sa nu fie siropoase sau S.F.
Sunt la liceu.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Rebecca
LA rascruce de vanturi
Jane Eyre
Albastru pur

| JackR a răspuns:

"Shantaram" de Gregory David Roberts.
O carte despre pierere de sine, regret, remuscare, regasire si, din nou, pierdere. Si, intr-un final, renastere.

| Lostlyric a răspuns:

Vei avea multe lecturi obligatorii la școală. Câteva care nu sunt în programă și ți le-aș recomanda ar fi:

Cartea nunții de George Călinescu - nu știu ce înțelegi prin siropos, dar se vor regasi elemente de dragoste, însă în stil propriu, balzacian și de legendă al lui G. Călinescu.

Fight Club de Chuck Palahniuk - pentru ca vei întâlni multe elemente ce nu au fost prezente în film și pentru ca este una dintre cărțile lui Chuck, scrisă într-un stil "normal". Este celebru pentru stilul lui de scriere.

Vârsta inocenței de Edith Wharton: s-ar putea sa nu mai ai timp s-o citești în anii viitori. Poate fi siropoasă pe alocuri: un sirop sufocat de etichetă socială.

Idiotul de Fiodor Dostoievski: pentru ca trebuie. Și pentru ca anii liceului îi consider anii potriviți pentru a citi aceasta carte. Totul a început cu un tânar. happy

1984 de George Orwell: pentru că nu este nici siropos, nici SF happy

De veghe in lanul de secara de J.D. Salinger: pentru ca este o carte ușoară, de vară sau iarnă, de duminică sau de plictiseală, dar sigur emană tinerețe.

Un yankeu la curtea Regelui Arthur de Mark Twain: oh, da! Un roman plin de cavaleri, mai puțin cavaleri, armuri și... țicneală.

Pune mâna și pe Cel mai iubit dintre pământeni de Marin Preda: nu te vor obliga în liceu s-o citești și e păcat.

Legendele Olimpului de Alexandru Mitru: o carte pentru toate vârstele.

| Anonymus52 a răspuns:

Robinson Crusoe de Daniel Defoe

| Theodora_Briana_1965 a răspuns:

Fiind o mare cititoare, pot sa iti recomand cateva.Nu stiu daca pe unele le poti numi S.F., dar sunt interesante.
-Ingeri Cazuti(e serie de 3 carti dar Ingeri Cazuti e prima din serie)
-HP si Copilul Blestemat(daca iti place seria)
-Coraline(e o carte horror, e destul de subtirica dar te va lasa cu gura cascata)
-Percy Jackson si Olimpienii(e serie de cam 5 carti din cate tin eu minte)
-Daca as ramane(serie de 2 carti, prima are 1-2 momente siropoase, a 2-a nu stiu pana acum)
-P.S. Te iubesc(e un pic siropoasa si asta, dar nah)
Sper sa te fi ajutat!