| anonim_4396 a întrebat:

Ce este secventa narativa?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cuprinde un text relativ scurt, care ne prezintă o acţiune semnificativă, realizată de unul sau de câteva personaje. în funcţie de specia literară, schiţa conţine o singură secvenţă narativă, povestirea şi nuvela mai multe, organizate într-o armonie logică a creaţiei. De exemplu, în nuvela Alexandru Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, secvenţele narative mai mari sunt marcate de capitole, având fiecare câte un motto, iar secvenţele mai restrânse, de diferite scene, cum ar fi cea a întâlnirii dintre Alexandru Lăpuşneanul şi cei patru boieri.

În roman, datorită construcţiei sale complexe şi existenţei mai multor planuri narative, se poate ca unele personaje să lipsească din anumite secvenţe şi să reapară în altele. (Exemplu, în Enigma Otiliei, de G. C� �linescu).

Între secvenţele narative pot fi intercalate caracterizări de personaje, descrieri, comentarii, succesiunea secvenţelor respectând o urmare reală a evenimentelor, autorul având o perspectivă narativă proprie, în funcţie de importanţa pe care o acordă unor personaje sau evenimente din viaţa lor.

Vom observa că alegerea secvenţelor narative dintr-o operă epică, de o întindere mai mare, trebuie făcută cu o anumită pricepere, pentru ca ea să aibă un conţinut atractiv şi rotund, să răspundă unei anumite cerinţe estetice, să recomande opera pentru lectură.

| Monisimonica a răspuns (pentru darrio2007):

Mersi

| darrio2007 a răspuns (pentru Monisimonica):

Pentru putin.

3 răspunsuri:
| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Cuprinde un text relativ scurt, care ne prezintă o acţiune semnificativă, realizată de unul sau de câteva personaje. în funcţie de specia literară, schiţa conţine o singură secvenţă narativă, povestirea şi nuvela mai multe, organizate într-o armonie logică a creaţiei. De exemplu, în nuvela Alexandru Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, secvenţele narative mai mari sunt marcate de capitole, având fiecare câte un motto, iar secvenţele mai restrânse, de diferite scene, cum ar fi cea a întâlnirii dintre Alexandru Lăpuşneanul şi cei patru boieri.

În roman, datorită construcţiei sale complexe şi existenţei mai multor planuri narative, se poate ca unele personaje să lipsească din anumite secvenţe şi să reapară în altele. (Exemplu, în Enigma Otiliei, de G. C� �linescu).

Între secvenţele narative pot fi intercalate caracterizări de personaje, descrieri, comentarii, succesiunea secvenţelor respectând o urmare reală a evenimentelor, autorul având o perspectivă narativă proprie, în funcţie de importanţa pe care o acordă unor personaje sau evenimente din viaţa lor.

Vom observa că alegerea secvenţelor narative dintr-o operă epică, de o întindere mai mare, trebuie făcută cu o anumită pricepere, pentru ca ea să aibă un conţinut atractiv şi rotund, să răspundă unei anumite cerinţe estetice, să recomande opera pentru lectură.