| adiciujr a întrebat:

Ce înseamnă a avea un "nărag"?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

A avea un tic de nervi, a te enerva pe ceva banal, a te enerva pentru aproape un nimic...

1 răspuns:
| PedoBarbie a răspuns:

De nărag nu am auzit poate te referi la nărav. NĂRÁV, năravuri, s. n. 1. Obicei, deprindere rea; cusur, viciu, nărăveală, nărăvie. ◊ Expr. A (se) învăța cu nărav = a (se) obișnui să ceară, să pretindă ceva ca pe un drept al său. 2. (Înv. și pop.) Deprindere, obicei; fel de a fi, comportare. ♦ Fire, temperament. – Din sl. nravŭ. Cf. bg. nărav. NĂRÁV s. 1. v. patimă. 2. pasiune, patimă, viciu, (fam.) boală. (A dat în ~ jocului de cărți.) 3. (Transilv.) snagă, sucă. (~ calului.) 4. (la pl.) v. comportare. 5. v. fire. NĂRÁV ~uri n. 1) (la persoane) Obicei rău; apucătură. ◊ A (se) învăța cu ~ (sau a prinde la ~) a) a se obișnui cu o acțiune nedorită; b) a însuși o deprindere rea. 2) (la animale) Deprindere rea de a mușca, de a azvârli etc. Cal cu ~. 3) pop. Fel de a fi al cuiva; caracter; fire; natură. /