| MihaiAlex123 a întrebat:

Ce inseamna sa delimitez portretul fizic de cel moral?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică nu le amesteci. Poti la început sa descrii portretul fizic(cu citate din text, comentezi rolul fig de stil in realizarea portretului)si după continui cu :Se insista si asupra conturării portretului moral...(nu trebuie neaparat sa scrii așa )

1 răspuns:
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Inseamna descrierea a fiecarei trasaturi in parte: prin cea fizica (ochi, nas, inalt, gras, scund etc.) si morala (stralucit, criminal, ticalos, destept, profund, etc.) fara a le amesteca.

Sper ca te-am ajutat!