| deyu121 a întrebat:

Ce lecturi sunt obligatorii in clasa 9?(as vrea sa cumpar cartile si sa incep sa le citesc)

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enigma Otiliei
Mara
Moara cu noroc
Fantana dintre plopi
Ion (cred ca a 10-a, nu mai stiu, dar se leaga cu Morometii, roman replica )
Morometii
La tiganci
Suflete tari
Cred ca astea sunt operele care le vei studia. Poate am omis ceva.

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Noi am avut asta:
Maitreyi- Eliade
Romanul adolescentului miop- Eliade
Mara- Slavici
La tiganci- Eliade
Padurea spanzuratilor- Rebreanu
Nunta in cer- Eliade
Narcis si Gura-de-Aur- Hesse
Baronul din copaci- Italo Calvino
Exuvii- Simona Popescu
Jurnalul fericirii- Nicolae Steinhard (asta se face in clasa a 12-a si proasta mea diriginta m-a pus sa o citesc in clasa a 9-a)
Omul duplicat- Jose Saramago
Homo Ludens
Jostein Gaarder- Fata cu portocale
O zi mai lunga decat veacul- Aitmatov Cinghiz
Si multe altele....eu sunt la filo, deci mna...multe carti sunt plictistioare tongue Anyways, succes la liceu happy

| MelindaVictoria a răspuns:

Buna! Noua la scoala ne-a dat sa citim Imparatul mustelor, Romanul adolescentului miop, Mendebilul, Mara si De veghe in lanul de secara. Acuma...nu stiu daca astea sunt obligatorii, depinde si de profil:eu sunt pe real. Spor la citit!