| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că poeții simboliști, gen George Bacovia sau Ion Minulescu, sunt mai inteligenți decât ceilalți poeți datorita abilității lor de a transpune gânduri, trăiri sau evenimente într-o manieră simbolică?

Răspuns Câştigător
| OmBanal33 a răspuns:

Pe aceeasi ipoteza putem merge sa vorbim si despre cei ce traiau cand era in floare "romantismul".
Nu, nu putem sa spunem ca sunt mai inteligenti doar pentru ca au mers alaturi de "curentul" vremii.
Doar ca, ca in orice perioada sunt unii mai recunoscuti decat altii, unii subestimati, altii supraestimati.
Si in fond, la urma urmei conteaza ce ii place cititorului, daca lui ii place x, asta nu inseamna ca y este naspa.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu putem judeca inteligenta cuiva, dupa niste poezii scrise.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mODIN a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti zic, dar TOTI poetii fac asta

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu neaparat.