| FlorinMihai2014 a întrebat:

Cum pot sa invat limba engleza foarte rapid?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Pe langa metodele clasice care presupun memorarea unui cat mai mare numar de cuvinte, invatarea la perfectie a regulilor gramaticale si lucrarea multor exercitii de gramatica, nu neglija nici celelalte metode care iti vor face studiul limbii placut si atractiv si te vor ajuta enorm in ceea ce priveste pronuntia si fluenta conversatiei si, de ce nu, iti vor imbogati cultura generala. Citeste carti in limba engleza(incepand cu carti simple si scurte si continuand cu romane complexe, semnate de clasici englezi), asculta muzica cu versuri in limba engleza, vizioneaza filme/seriale/documentare fara subtitrare, converseaza cu vorbitori nativi sau cu vorbitori foarte buni de limba engleza etc. De asemenea, ai putea opta pentru cursuri de limba (poate chiar cursuri online) sau meditatii, daca simti ca singur orice ai face nu reusesti sa ajungi la nivelul dorit! Succes!

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Dupa ce vezi filme titrate in romana, te uiti la filme titrate in engleza, alegi un singur film, il vezi de mai multe ori, de preferinta western, primul. Citesti o carte usoara in engleza apoi, cu dictionarul, apoi te duci in Londra si dupa inca o saptamana, 'uiti limba romana.
Era un savant, nu-mi amintesc numele, care plecand spre orient si trebuind sa cunoasca cateva limbi straine, le-a invatat in timp ce mergea cu avionul numai din dictionare.Dar asta e prea de tot, nu as putea!
succes!

| PedoBarbie a răspuns:

Cu cărţi, cd-uri de învăţat limba engleza+te uiţi la filme, joci jocuri în engleză. De asemenea se predă şi în şcoli ca limbă străină.

| TOOL a răspuns:

Pai te uiti la un film subtitrat in romana, apoi te uiti la el nesubtitrat si incearca sa traduci tu cat de cat. sau poti platii pe cineva sa te mediteze, oricum engleza nu se invata in 2-3 zile.

| Adutzu2 a răspuns:

Cu programul Rosetta stone, e foarte util.
Cu acest program inveti engleza doar din imagini si propozitii/cuvinte in engleza si iti raman in cap fara sa inveti/memorezi nimic. Este o joaca de copii, si daca te tii de el, in doar in cateva zile, deja stii notiunile de baza si in foarte scurt timp restul. Daca vrei link de unde sa descarci Si detalii desptre instalare, imi zici si iti trimit prim PM.

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns:

Faci meditati sau joaca-te jocuri in engleza

| Elliewayne2000 a răspuns:

Eu am invata engleza uitandu-ma la filme in engleza si subtitrate in limba romana la fel am inceput sa ascult melodii englezesti cu traducere in romana