| Lorena001 a întrebat:

Cum putem evita greselile de vorbire? Dau funda

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Citeste cat mai mult pentru a-ti imbogati vocabularul si daca sunt unele cuvinte care iti provoaca greutati intr-un fel aparte, repeta-le cand esti singura. Bineinteles, ca sa eviti complet aceste greseli, gandeste inainte sa spui ceva chiar si de 10 ori. happy

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Incercand sa ne gandim de 2 ori inainte sa spunem ceva...si ca sa fii sigur ca le eviti incearca sa citesti mai mult astfel incat sa ti se dezvolte vocabularul.

| cristimihailov a răspuns:

Cel mai simplu este sa nu vorbesti in fata persoanelor pentru care aceste greseli inseamna ceva.

| Latinmoon a răspuns:

Citind si fara manele.

| daassh a răspuns:

Prin exercitiu, vorbirea-n fata oglinzii e unul ditre cele mai eficiente.