| Rocky1 a întrebat:

Cum se publica o carte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 posibilitati:
1.Se trimite manuscrisul la edituri de gen si, daca uneia ii place, va incheia un contract cu autorul, o vor tipari si difuza pe cheltuiala lor iar autorul va primi suma stabilita prin contract.
2.Autorul tipareste cartea pe cheltuiala sa, incheind un contract cu o tipografie, caz in care trebuie sa se ingrijeasca si de difuzare si, daca se vinde, va primi o anumita suma, de regula stabilita in procent din vanzari.