| Meryn a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti, care carte e mai atragatoare si fascinanta : Enigma Otiliei... sau... Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.

FUNDAAA!

9 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Emigma otiliei.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, pentru că în a doua parte se vorbeşte despre război, iar mie-mi place, iar partea cu dragostea e amestecată cu ură, dispreţ şi gelozie. Încă susţin ideea că Ela l-a înşela pe Ştefan, dar profa de română preferă să urle şi să-mi scoată ochii că sunt sexistă în loc să-mi zică de ce nu crede şi ea la fel.

| Skunk21 a răspuns (pentru UnleashedPsycho):

Pai, in primul rand, intreaga situatie e descrisa de catre Stefan. Si acest lucru lasa loc interpretarilor, adica noi ca cititori nu putem sti sigur daca Ela l-a inselat pe Stefan, decat daca am asti si variante ei. E posibil ca Ela fiind o fire libera sa fi avut momente in care sa simta ca Stefan e cam anost pentru ea, si fiind o femeie frumoasa e f posibil ca acel avocat G sa o seduca, iar Ela sa se trezeasca brusc ca a pierdut controlul si nu stie cum sa reactioneze si neaga totul, ascunde faptele si minte. E doar o posibilitate, eu personal cred ca Stefan a fost inselat happy Sper ca te ajuta cat de cat explicatia.

| UnleashedPsycho a răspuns (pentru Skunk21):

Asta-mi pare oricum o telenovelă de prost gust, însă-mi place Ştefan.
Situaţia-mi aduce aminte de Patul lui Procust, dacă l-ai citit.

| SimonaQs a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.

| SebylVane1890 a răspuns:

Le-am citit pe ambele.Ambele sunt drame.Sincer, cel mai mult mi-a placut si m-a impresionat Enigma Otiliei. Asta din cate am auzit o sa-ti trebuiasca si la scoala...Si e chiar foarte placuta si atragatoare.Inceputul, cand vine prima data Felix la unchiul sau e cam plictisitor dar plictiseala se atenueaza cu timpul si cu actiunea...

| Miranda29 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi are un plot mult mai interesant, in Enigma Otiliei este prezentat mai mult viata citadina a perioadei interbelice

| LexuDeea a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.
E super tare cartea

| Skunk21 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboiwinking