| anonim_4396 a întrebat:

Despre ce este vorba în cărțile lui Tolkien? Sunt diferite de filme? Dar cărțile Harry Potter sunt la fel ca filmele? Sunt într-adevăr cele mai bune serii fantasy?

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Măi LisaJulie! Degeaba ți-ai făcut alt cont dacă întrebările tale sunt din același registru: SPAM!

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Ți-am zis sa nu mai răspunzi la mine? Tu macat știi ce înseamnă spam?

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Spam este ce faci tu aici pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Uita-te mai bine la răspunsurile tale!

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac caterincă - tu faci spam. Asta este diferența.

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Sunt unii cu întrebări mai ciudate decât ale mele! Uita-te la categoria Dragoste și sex happy

| Dismally a răspuns:

Cartile lui Tolkien sunt similare cu filmele, exista cateva diferente, cateva personaje schimbate sau eliminate dar povestea este aceeasi. Stapanul inelelor este considerata cea mai buna serie fantasy pentru a fost cea din care s-au inspirat foarte multi. Este foarte buna, daca este cea mai buna sau nu, asta depinde de gusturile tale.

| Zartbitter a răspuns:

Cărțile lui Tolkien descriu un univers vast și incredibil de complex, cu o multitudine de personaje și povești. E greu de simplificat despre ce e vorba însă în esență e vorba de lupta dintre bine și rău, pentru controlul continentului Middle-earth, între Valar (elfi, dwarfi, hobbits, oameni etc.) și Melkor (Morgoth) și gașca lor de orci, dragoni, troli etc. E o poveste inspirată în principiu de contextul real din perioada războaielor mondiale.

Filmele făcute după Tolkien sunt relativ puține în comparație cu poveștile sale, adică seria Lord of the Rings și seria The Hobbit. Deci chiar dacă sunt destul de similare în majoritatea situațiilor, acoperă un procent redus din ce a creat Tolkien.

Harry Potter a lui JK Rowling e ceva mai abordabil și mai lejer din punct de vedere al universului și complexității și majoritatea poveștii a fost deja transpusă în toată seria de filme (adică sunt foarte puține chestii scrise pe care nu le găsești sub formă de film).

Despre cât de bune sunt, nu știu să-ți zic concret. Sunt foarte probabil cele mai populare, tocmai poate datorită filmelor, însă e posibil să fi auzit de lucrări similare create de autori precum George RR Martin (A Song of Ice and Fire și respectiv seria Game of Thrones), sau Terry Pratchett (seria Discworld), care sunt, în general mai apreciate. Tolkien e în top trei, desigur.

Ți-aș mai recomanda:
- The Name of the Wind de Patrick Rothfuss (caută Kingkiller Chronicles)
- The Lies of Locke Lamora de Scott Lynch (caută Gentleman Bastard)
- American Gods de Neil Gaiman
- Fifth Season de NK Jemisin (caută Broken Earth)
- Earthsea Quartet de Ursula Le Guin (caută Earthsea Saga)
- Assassin's Apprentice de Robin Hobb (caută Farseer Trilogy)
- Gardens of the Moon de Steven Erikson (caută Malazan Book of the Fallen)

Cred că îți ajunge pentru început :-))

Sunt convins că or să-ți placă, chiar recomand să lași Tolkien pe mai încolo că o să-l apreciezi altfel după ce citești și alte fantasy-uri populare.

Mie personal îmi place Terry Pratchett și l-am recitit deja de nenumărate ori (am și avut timp în cei vreo 50 de ani ai mei) :-))

| BobTheCat a răspuns:

In esenta, cartile Harry Potter si filmele se aseamana. Totusi, exista cateva diferente. Eu te-as sfatui sa citesti cartile inainte de a viziona filmele, deoarece ele ofera mai multe detalii. happy
De asemenea, pot spune ca Harry Potter este una dintre cele mai reusite serii de fantasy pe care am citit-o. Acum ceva timp, am incercat si "Hobbitul", si nu pot spune ca m-a impresionat. Pur si simplu nu m-am simtit atrasa de poveste. Totusi, poate tu o sa ai o alta parere, deci te sfatuiesc sa incerci si tu. Sper ca te-am ajutat! big grin