| AvalohAlyn a întrebat:

Dupa ce recunosti o carte buna?

Răspuns Câştigător
| Furti a răspuns:

Cateva criterii personale:
Maniera in care este scrisa.
Textul sa fie scris pe un limbaj nu foarte complicat, textul sa cuprinda si idei ce ajuta la dezvoltarea culturii generale, ideea sa curga.

Daca ne referim la literatura cautam ca povestea sa fie cat mai incitanta, sa ne tina-n priza, sa ne ofere o anumita satisfactie sa vrem (cu adevarat) sa stim ce se intampla mai departe.

Daca ne referim la cartile de specialitate, cautam ca acestea sa fie in general cat mai obiective, ideea principala sa nu se piarda in detalii vaste (ideal ar fi ca detaliile suplimentare sa se gaseasca in subsolul paginii sau sa fie explicate in alte capitole).
Dupa posibilitate ideiile sa fie explicate raportandu-se la un eveniment din viata de zi cu zi pentru a simplifica nivelul de intelegere al cititorului.
Tot pentru cartile de specialitate ar fi placute ilustratile, diagramele pentru a ajuta la intelegerea notiunilor explicate.

Textul sa fie cat mai aerisit (structural, vizual).

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Dupa descriere. Desigur, uneori ma mai insel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa subiect si dupa felul in care e scrisa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă citeşti des un anume scriitor, ai zice că tot ce scrie este bun.

| Kenya a răspuns:

O citesc putin la inceput si ma prind daca e buna.