| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți citiți? Ce cărți recomandați?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de varsta, de inclinatii si de nivelul de cultura pana la acel moment. Eu, de exemplu, am inceput in clasa a III-a (dupa banalele reviste pentru copii si carti cu povesti) cu Marile sperante a lui Charles Dickens si mi-a placut. Totusi cartile din literatura universala raman de baza, dupa parerea mea. Identifica pe aici cateva: https://bit.ly/3uWwuj2

| oglindasultanului a răspuns:

Cand eram clasa 1, aveau strabunicii sufrageria plina de carti, eu citeam povesti nemuritoare, apoi am ajuns cu mama la biblioteca si luam carti cu proverbe. Nu am citit niciodata carti adevarate, (tata imi zicea ca nu-mi trebuie cand ii ceream, nu am avut carti, si nici tv)de cand am net, citesc tot felul de chestii interesante, reale & utile, am citit despre religii, am citit pe wikipedia, mai gaseam cate un site/blog care scrie stiinte, istorie, si alte din astea. Hmm, despre tehnologie, viitor, trecut. Psihologie, biologie etc.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mie îmi place în general aventura. Jules Verne, Karl May, Alexandre Dumas sau Mark Twain au fost genii în acest domeniu.

| mystery1girls a răspuns:

Legat de recomandări, aici mai găsesc cărți care să-mi placă: https://secreteleivonei.wordpress.com

| 44mon a răspuns:

Îmi plac cărțile legate de dezvoltare personală și spiritualitate, ocultism, pe care le și recomand. big grin

| anonim_4396 explică (pentru 44mon):

Scrie cum se numesc acele cărți! happy

| 44mon a răspuns (pentru anonim_4396):

Puterea Prezentului, Metamorfoze ale Sufletului, Initiere în Hermetism, Conversatii cu Dumnezeu etc.