| YellowMoon a întrebat:

Exista antonimul oficial ca sa spun asa al cuvântului,, pod"? Ma refer la podul casei.
Multumesc. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Nu, nu exista, este ca si cum ti-as spune sa-mi zici antonimul ochiului!

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ca sa existe cuvantul, trebuie sa existe notiunea. Nu exista nimic simetric si de sens contrar cu podul. Deci nu poate avea antonim.

| TCosminn a răspuns:

Dupa parerea mea, termenul a devenit relativ, din mai multe motive. Unu, podul caselor care se construiau odata, era folosit la depozitarea anumitor materiale din gospodarie, podurile actuale au fost impartite in doua, partea de mansarda si partea de "pod", ca sa fie, nu se mai depoziteaza nimic acolo. Termenul nu cred ca mai este de actualitate integral. Presupun ca s-a dat denumirea de pod la partea de sus a casei, unde sunt prinse grinzile pentru rezistenta, pentru ca arata ca un pod de scandura, si de aceea se poate spune pod. Podul este de sine statator, la fel si podul casei, cu diferenta mentionata mai sus.

| FlorentinaMariaRusu a răspuns:

Nu prea exista, dar ai putea spune beci