| Denisa730 a întrebat:

Hei TPU! Care sunt cărțile la care ați plâns? Vreau sa citesc o carte la care chiar sa plâng pe bune. Ce recomandări aveți?

13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doar un suspin (Anne Philipe)
La răscruce de vânturi (Emily Bronte)
Îngerul păzitor (Danielle Steel)
Vladimir sau zborul intrerupt (Marina Vlady)

Ar mai fi: Arsă de vie (Souad, Marie-Therese Cuny), Singur pe lume (Hector Malot), Cuore (Edmondo de Amicis), Memoriile unei gheișe (Arthur Golden), Mesaj de departe (Nicholas Sparks)...
Chiar și cea amintită de @Sabin89, Tess d'Urberville (Thomas Hardy)

| sabin89 a răspuns:

Tess d'Urberville

| NLS a răspuns:

In ultima vreme, doar Still Alice
https://carturesti.ro/carte/still-alice-257890

Nu am deocamdata cartea, dar exista si carte dupa care s-a facut "The fault in our stars"

Nici pe asta nu o am inca.
Dar sper sa o iau daca vin in vara in tara.
https://www.elefant.ro/never-let-me-go_add17d53-7246-49ef-a5d4-aa3d8c638e25

(Daca am plans la filme de am rupt, banuiesc ca nici cartile nu sunt mai prejos)

mai demult am plans la multe, dar poate cel mai mult la cartile lui Thomas Hardy, (printre care si cea amintita de Sabin89, sau Jude Nestiutul).

sau Jane Eyre.

| laSoledad a răspuns:

Cauta pe google books that will make you cry

| Mirel4412 a răspuns:

Prizonierul b3087

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt anumite cărți care o să te facă să plângi fără să le citești! Alea de bac, după ce dai bacul.

| Denisa730 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai bine le dau foc?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradoxal, am plâns când am citit ultimul capitol din cartea "Terapia prin râs" a lui Lenny Ravich.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Posibil sa nu fie la fel pentru toti, insa mie mi s-au parut emotionante in special : 'Umanitate pierduta', 'Vesti din lumea intreaga', 'Toata lumina pe care nu o putem vedea', 'O mare de lacrimi' si 'Gainusa care a invatat sa zboare' (la ultima nu sunt sigura de nume... Am citit-o acum cativa ani cand eram mult mai mica, dar a fost prima carte care m-a facut sa plang)

| Crescent a răspuns:

La cinci pasi de tine

| Dddonkey a răspuns:

Biblia.

| aleee5262 a răspuns:

Shiloh, Minunea... Mi a placut povestea

| Simi123 a răspuns:

Ultimi martori de Svetlanei Aleksievici