| fasmvav a întrebat:

Hei TPU

De cand exista biblioteca secreta a vaticanului?
Din ce an?

10 răspunsuri:
| 1cristian1990 a răspuns:

Pai gandeste-te asa, dupa ce Napoeon Bonaparte a invadat Vaticanul a luat foarte multe informatii de acolo pe care le folosim si astazi! Deci, fa un calcul, probabil de cand e Vaticanul!
Acolo sunt detinute si in ziua de astazi foarte multe secrete, poate chiar adevarul si raspunsul la intrebari ca cine este Dumnezeu? De ce am fost creati? Despre lumea aceasta? etc...

| fasmvav explică (pentru 1cristian1990):

Tot nu mi-ai raspuns de cand exista arhivele mai exact! Si ce nu inteleg e de ce *** nu ni se spune naibii adevarul si ne minteste insusi biserica care ne invata zi de zi sa nu avem secrete fata de nimeni, sa nu mintim si alte ****!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru fasmvav):

Eu cred ca sti raspunsurile la intrebarile tale si sper ca nu esti chiar asa de naiv! Lumea aceasta e bazata pe interes, bani si informatie, fa si tu legaturile! Indiferent ca e biserica, nu vreau sa iti spn ce e in ziua de astazi biserica si mai ales cea catolica! Ti se pare ca popii nostri merg cu trenul sau cu autobuzul plini de umilinta raspandind bunatate si ajutor in stanga si dreapta, facand prosteste impotriva razboaielor si ajutand saracii gazduindu-i in biserici oferindu-le o masa?

Ce naiba crezi ca e roz lumea asta? Cum sa iti spuna asemenea secrete, s-ar distruge economia ast bazata pe interes si bani, dupa aia am trai toti ca fratii intr-o societate bazata pe iubire si fraternitate!

| fasmvav explică (pentru 1cristian1990):

De ce crezi tu ca daca sar divulga secretele am trai intr-o societate bazata pe iubire si... Eu cred exact contrariul!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru fasmvav):

Pentru ca am stii probabil adevarul si nu sunt secrete doar religioase acolo ci si tehnologice! S-ar schimba lumea radical!

| fasmvav explică (pentru 1cristian1990):

Ce secret tehnologic crezi tu ca ar putea schimba lumea radical?

| Teardrop a răspuns (pentru fasmvav):

*minte nu minţeşte.

| Teardrop a răspuns (pentru fasmvav):

Eşti atât de naiv... Leacul diferitelor boli considerate letale: Cancerul, HIV, Sifilis, Lepră, etc.
Crezi că astea n-ar putea schimba lumea radical?
Dacă vrei s-o iau şi mai SF îţi pot zice: călătoria la viteza luminii, călătoria în timp.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru fasmvav):

De exemplu tehnologia free energy! Multe secrete sunt doar indosariate din cate imi amintesc ca am vorbit cu cineva, doar informatia! Adevaratele informatii cu schite probabil se testeaza in cadrul organizatiilor secrete, gen Area 51 si multe alte locatii majoritatea subterane! Tehnologia de varf exista dar nu poate fi afisata oamenilor ca altfel s-ar schimba economia, modul de a gandi, oamenii, totul! Cum ar fi sa nu mai existe banul doar ca sa iti cumperi locuinte, masina, hobiuri de mancare dar si aia e atat de ieftina ca e aproape gratis, totul e ieftin, nu platesti taxe, nu sufei de foame de frig, calatoresti foarte repede si gratis...imagineza-ti ce ar fi, toata lumea ar trai ca si fratii pentru ca nu mai exista interese, de ce nu lupta biserica pentru asta, sa se puna in fata razboaielor, saraciei, foametei de pe planeta, popii sa faca proteste impotriva raului si interesului de pe planeta?

| ShoboM a răspuns:

Daca era secreta nu stiam de ea atunci.