| lLexii a întrebat:

Hey! A picat vreodata la bac Riga Crypto si Lapona Enigel? Ori Leoaica tanara, iubirea? Sau joc secund..sau Testament? A, sau Eu nu strivesc corola... intreb asta pentru ca pentru bac am pregatit Plumb si Luceafarul. Cele mai importante. Si n-as mai sta sa invat tot daca sunt doar "teoretice" ca practic nu pica. Astept raspunsuri

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Înțeleg că termini clasa a XII -a și te pregătești pentru BAC.
Dar, stau și mă întreb:
Cum oare ai ajuns pînă la acest nivel și în 12 ani nu ai învățat că titlurile lucrărilor literare se înscriu între ghilimele și se scriu cu inițiala majusculă ( v. testament)?
Dacă după „Luceafărul" ai pus punct urma majusculă, sau nu puneai punct după „Luceafărul", ci virgulă, și atunci
corect continuai cu literă mică, ca o expresie explicativă.
După „Aștept răspunsuri " se impunea cel puțin punct. Dar mai corect ar fi fost semnul exclamării.
După „teoretice" se impunea o virgulă.
Amărăștean mai ești, amice, cu limba română!
Ce fel de profesori ai avut în școală?

| lLexii explică (pentru corolav):

Ba No life, lasa prostiile si vezi-ti de treaba pentru ca nu am cerut sa-mi fie corectata gramatica si nu am nevoie de sfaturi filologice, ok? eu am intrebat ceva. Daca era dupa mine, nu doar ca scoteam din programa scolara banalitatile alea ordinare de mai sus, dar si impuneam sa se uite odata! Suntem in 2016, literatura a progresat si nu avem de ce sa citim niste analfabetisme si niste iq-uri moderate ale celor ce le-au scris. Dar asta e alt subiect, si vreau sa ma scutesti de el. Vezi-ti de treaba pentru ca eu daca invat si ma interesez de astea, e din obligatie. Pa

| corolav a răspuns:

Mă întreb dacă tot așa îmi vei răspunde și după ce vei constata că nu ai luat BAC-ul la română.
Asta e consecința faptului că a ajuns prostia la rang de virtute.

| lLexii explică (pentru corolav):

Sunt de acord cu faptul ca prostia e majoritara.