| Geoobff a întrebat:

Cine a citit cartea Emil si detectivii de Erich Kaster? Imi puteti face si mie un rezumat de 15 randuri?

Răspuns Câştigător
| Tinaa12 a răspuns:

Probabil cel mai cunoscut roman al literaturii germane pentru copii, Emil şi detectivii este o poveste aparent simplă, despre un băieţel dintr-un oraş de provincie plecat singur cu trenul la Berlin, care se transformă însă într-o aventură palpitantă, cu un hoţ şi nişte urmăritori mai puţin obişnuiţi.
Erich Kästner s-a născut pe 23 februarie 1899 la Dresda. A scris poezii, romane, povestiri, dar a devenit celebru în toată lumea mai ales datorită cărţilor sale pentru copii. Scriitorul s-a născut într-o familie săracă. Tatăl său era şelar (făcea şei pentru cai), iar mama casnică. Pentru a suplimenta venitul familiei, mama lucra din când în când ca frizeriţă. Erich Kästner a avut o relaţie foarte apropiată cu mama sa. După plecarea de la Dresda, îi scria mamei sale în fiecare zi.
Fundaaaaaaaaa

1 răspuns:
| iasmina6354 a răspuns:

Nemţii au un cult pentru Erich Kästner, şi asta nu numai de dragul cărţilor sale pentru copii. I-am citit şi alte romane, scrise cu un talent şi o versatilitate literară care te fac să visezi frumos. Dar Emil şi detectivii mi-a rămas în amintire într-un sertar special. E o poveste pentru copii scrisă de un adult care nu se prosteşte şi care are încredere în inteligenţa cititorilor săi. N-am recitit cartea, aşa că e posibil să mă mai înşel la amănunte.

Un puşti dintr-un oraş de provincie e trimis la Berlin, la rude. Are ceva bani de buzunar şi un plic cu bani prins cu o agrafă de buzunarul hainei, o datorie pe care mama sa o plăteşte astfel. Mama lui Emil e coafeză, la fel cum a fost şi mama romancierului, iar în casa lor se vorbeşte des despre bani din cauză că banii lipsesc de cele mai multe ori. Sper ca te-am ajutat.
Funda?