| LikeABoss00009 a întrebat:

imi puteti spune si mie care e lista cu lecturile pentru clasa a 9a, mate-info, cele obligatorii?

Răspuns Câştigător
| PeAripiDeVant a răspuns:

Hey.
Sincer, depinde si de ce alege profesorul la clasa.
Ar fi Romanul adolescentului miop-Mircea Eliade, La hanul lui Manjoala-I.L.Caragiale,Mihai Eminescu...poezii.Noi am studiat "Vorbeste-ncet".
Am mai invatat si "Nora sau balada zanei de la Balea-lac" de Mircea Nedelciu sau Amintiri din copilarie de Ion Creanga.
Ar mai fi Baltagul de Mihail Sadoveanu.
Ca lectura am mai avut si:
Mara de Ioan Slavici
Viata ca o prada de Marin Preda
Nostalgia de Mircea Cartarescu
Exuvii de Simiona Popescu.

2 răspunsuri:
| xtembix a răspuns:

Eu in clasa a 9-a am facut Morometii, Enigma Otiliei, Toate panzele sus, Cartea nuntii, Mara, Ciulinii Baraganului.

| Florinrm a răspuns:

Depinde ce vrea proful la clasa. Am facut asa:
Romanul adolescentului miop
REM
Amintiri din copilarie
De veghe in lanul de secara
Caprioara din vis - poveste
Juventus - e scurta
Tinerete fara batranete
Zodia Cancerului
Romeo si Julieta
Cartea nuntii
Floare albastra
Hronicul si cantecul varstelor
Viata ca o prada
Triumful talentului
Caldura mare
Enigma Otiliei
Sarmanul Dionis
Scoala acum 50 de ani si O calatorie de la Bucuresti la Iasi inainte de 1848 - sunt scrisori literare