| anonim_4396 a întrebat:

Multi zic ca cititul dezvolta vocabularul, dar cum mai exact? Citesc de doi ani si nu simt ca vine de la sine. Deci ce exercitii ar trebui sa fac mai exact?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este dar trebuie sa fie inteligent de la mama natura, ca un prost degeaba citeste, ca nu are ce sa i se dezvolte.

| darrio2007 a răspuns:

Numai de doi ani citesti? Dar in restul timpului ce faci?

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca exista dictonul "cartea lumineaza dar nu desteapta"
Omul desi este 'tabla stearsa' la nastere devine intelept prin cunoastere, insa fiecare om este limitat in felul sau, la unii limita este atat de sus incat sunt genii la altii limita este atinsa la pragul de jos.
Este exact ca un mediu de stocare sa zicem un HDD, unele au 250 Gb altele 800 altele 2000 GB etc
Asa este si cu nivelul de cunoastere al fiecaruia, poti avea cunoastere si sa asimilezi in functie de creierul cu care ai fost inzestrat, poti sa te imbunatatesti dar nu poti depasi acea limita maxima de care am zis.
Cat despre citit, depinde si ce anume citesti.

| relian a răspuns:

Citi ani ai? Trebuie sa citesti mult undeva pe la 17-18 ani, apoi o sa observi in citiva ani ceva.Nu trebuie sa faci nici un exercitiu nimic, doar sa citesti, asa orice.

| CleanHeart a răspuns:

Citește și ce îți place ca sa prinzi drag de citit și e foarte adevărat că mărește vocabularul, cartile sunt o comoara la casa omului

Răspuns utilizator avertizat
| Jessica1235 a răspuns:

Încearcă să folosești zilnic măcar câteva cuvinte pe care în general nu le folosești până le vei memora, să spun așa, după care o să vină de la sine. E ca și matematica, degeaba înveți niște formule dacă nu le vei folosi niciodată, o să le uiți în scurt timp.