| StupidOgre a întrebat:

De fiecare data cand citesc ceva nu aud in minte ceea ce citesc,eu nu imi pot auzi gandurile citesc si imi vine sa citesc iar si iar pentru ca simt ca nu am citit sau inteles, asta ma face sa repet cititul intruna fara sa simt ca am inteles mai e cineva ca mine?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Deficit de concentrare.

| StupidOgre explică (pentru Catrice):

Si eu cred ca tot de la asta e

6 răspunsuri:
| Couragebv a răspuns:

Majoritatea din noi, pentru ca nici eu nu aud, dar imi imaginez situatia, daca e posibil.

| StupidOgre explică (pentru Couragebv):

Si eu incerc sa imi imaginez situatia daca nu aud ce citesc dar nici asa nu merge cateodata, am nevoie de concentrare pentru a-mi imagina, si cred ca tot din cauza asta nu imi aud gandurile si nu aud nici ceea ce citesc am probleme cu oboseala nu reusesc sa ma culc la timp pentru ca nu imi vine somn si stau fara sa vreau pana tarziu asa mi-am obisnuit corpul poate tot din cauza asta nu aud gandurile si ceea ce citesc de la lipsa de concentrare cauzata de oboseala?

| Couragebv a răspuns (pentru StupidOgre):

Puterea de concentrare scade cu oboseala, nutritie si stare. De ce citesti? Ceea ce citesti. Citeste in perioade mai mici( 5, 10 minute) pauza 2 minute, si asa o sa fie mai usor. Si cand incepi o perioada, gandeste-te doar la aceea prima parte ( citesc partea asta, apoi o sa vedem ce o sa fie).

| Donsavas a răspuns:

Deficitul de atenție este un diagnostic. Faptul că te repeți "miroase"a toc. Și asta e un diagnostic. Doar psihiatrul își permite să te diagnosticheze.

| StupidOgre explică (pentru Donsavas):

Lasa ca vad eu cum fac sa imi revin am observat ca totul pleaca de la aceasta stare de oboseala de care nu scap dar gasesc eu o solutie si nu e nevoie de niciun diagnostic pus