| WQTS a întrebat:

Nitzsche: " Dostoievski este singurul psiholog de la care am ce invata."
Enstein: " Dostoievski imi ofera mai mult decat orice om de stiinta, mai mult decat Gauss."
Borges: " Imi inchipuisem ca Dostoievski era un soi de Dumnezeu de nepatruns, in stare sa-i inteleaga si sa-i justifice pe oameni."
Tu ce parere ai despre marele scriitor rus?

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

...si Steinhardt: "Dostoievski face ce-a facut Iisus."

Chiar, stiai ca in chilia lui Steinhardt, de la Rohia, pe langa pozele cu familia sa, cu cei din procesul ce l-a avut alaturi de Noica in '47 si sutele de carti,fix deasupra patului,e o poza cu Dostoievski?

E bun,dar nu mai bun decat Soljenitin. Ofera intr-adevar mult,mai ales daca il citesti devreme, dar ofera si biciuire inutila, si pentru personaje, si pentru unii cititori. E suficient de destabilizator, in proza, sa-i faca pe unii sa regandeasca viata. Si asta ii reuseste chiar fara a fi filosof. Nu mai stiu alt romancier care sa fi ajuns la pragul asta. Per total, 9/10.

Repet,nu mai bun decat Soljenitin.Au chiar si trasee asemanatoare, desi Dostoievski a facut foamea si a infundat parnaia mult mai grav.

| WQTS explică (pentru Dumnezău):

Voiam sa bag si ce-a zis Thomas Mann, dar am zis ca ajunge si atat.
Steinhardt nu e calugar? Daca da, nu prea am citit ce-a scris.
De Soljenitin nu am citit nimic. O sa bag si din el dupa ce o sa finalizez Umiliti si Obiditi. Unii mi-au zis ca spre deosebire de alte opere, cartea e chiar mediocra. O sa vad daca e asa.
No, cine ia Nobelul pentru Literatura anul asta? Daca nu il ia Murakami, apoi dracu il ia.

| Kaℓi a răspuns (pentru WQTS):

Nu a luat Murakami nici in 2013, nici in 2014! cred ca e o conspiratie impotriva lui sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit de el numai Crima si pedeapsa, si mi-am zis ca nu ma las pana nu o termin, fiindca este unul dintre cei mai mari scriitori rusi. Stii de ce l-am ales? pentru ca trateaza teme precum suferinta si relatia cu Dumnezeu. Inainte sa citesc am zis ca o sa sa fie prea greu pentru mine, dar are un stil aparte, si nu mi-a pus probleme big grin

| GutuvanMorgan a răspuns:

Interesanta viziune. nu l-am citit inca pe Dostoievski, ar trebui sa-mi fie rusine?

| WQTS explică (pentru GutuvanMorgan):

Chiar merita. El si cu alti scriitori rusi ca Gogol, Cehov, Tolstoi.

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru WQTS):

Singurul pe care-l agreez e Tolstoi, mersi

| Outremer a răspuns:

Hah, Dostoievski e un fel de zeu al literaturii. Şi nu doar ruse.