| Fjordneddey a întrebat:

"Primarul pare a fii corupt" sau "Primarul pare a fi corupt" Prima sau a doua varianta este cea corecta. Si, daca varianta corecta este cea de-a doua imi puteti explica de ce? si viceversa.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima varianta nici macar nu suna corect.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verbul este "a fi" nu "a fii". Totusi "ar fi" bine sa nu-ti faci temele pe aici!

| NLS a răspuns:

"A fi" este corect, pentru ca aceasta este forma de infinitiv, nu exista nici o terminație care trebuie adăugată la infinitiv.

Asa e acel cuvânt, are un i "în coada".
"A voi" și "a sti" la fel.
(ști se scrie cu un i în toate cazurile, mai puțin la indicativ și conjunctiv prezent, persoana a doua, singular, cand se scrie "stii": tu știi, (tu) să știi, să nu știi...)

https://diacritica.wordpress.com/......a-nu-stii/

| mastadont a răspuns:

Corectă este varianta a doua pentru că verbul este folosit la modul infinitiv, iar infinitivul verbului a fi este cu un singur i nu cu doi.
Verbul a fi se scrie cu doi ii în următoarele cazuri: imperativ afirmativ, fii cuminte! Conjunctiv prezent, și la forma afirmativă și la forma negativă, să fii acasă la ora 10, să nu fii obraznic. Viitorul format la conjunctiv ambele forme, o să fii acasă sau nu o să fii acasă la ora 10.
E simplu, dacă ai să înaintea lui a fi sau ai o propoziție imperativă, cu semnul exclamării, atunci pui 2 ii, în rest doar unul.