| caty870 a întrebat:

De curand am citit cartile "Robinson Crusoe" si "Robin Hood" care mi-au placut nespus de mult. Iintrebarea este:Imi puteti spune si alte carti asemanatoare cu acestea doua,la fel de interesante, carti de aventura.Cine imi spune o carte care imi place ii dau fundita big grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Caty, apropo de Robin Hood: vezi ca e o carte Robin Hood scrisa de Henri Gillbert si una scrisa de Alexandre Dumas. Ambele merita citite.
Asemanatoare cu Robinson Crusoe ar fi Doi ani de vacanta si Insula misterioasa de Jules Verne. De fapt sustin si eu parerea userului Elianna: toate cartile de Jules Verne merita citite.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

"Moby Dick" de Herman Melville, toate cartile lui Jules Vernes:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne

Răspuns utilizator avertizat
| aladinbeci a răspuns:

Sa-ti mai zic si alte carti:
Rafael Sabatini - Odiseea capitanului Blood;
Robert Louis Stevenson - Comoara din insula;
Paul Feval - Cocosatul;
Karl May - Winnetou; Old Surehand; Testamentul Incasului; Comoara din lacul de argint etc.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Contele de Monte-Cristo, cei 3 Muschetari
ambele scrise de Alexandre Dumas.
O calatorie spre centrul pamantului de Jules Verne.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Poti incerca orice carte a lui jules Verne, toate sunt minunate romane de aventuri sau "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu, "Ciresarii" de Constantin Chirita, "Calatoriile lui Gulliver" de Johanthan Swift, "batranul si marea" de Ernest hemingway etc.
Apropo, "robinson Crusoe" a fost si una dintre preferintele mele, am recitit-o de vreo 3 ori pe la 12-13 ani, iar "Robin Hood" tin minte ca am imprumutat-o in clasa a 4-a de la un coleg si am citit-o pe nerasuflate intr-o singura dupa-amiaza, efectiv ma captivase.
Lectura placuta orice ai alege si bafta la scoala!

| Olaru_Andriuta_1997 a răspuns:

,,Cuore,inima de copil"de edmondo de amicis,, Singur pe lume"de hector malot